Jak bojovat s vedrem na jachtě?
Daniel Vodička

Jak bojovat s vedrem na jachtě?

V letních měsících je hlavním nepřítelem na palubě jachty vedro. Řešit se dá klimatizací, ale toto není vhodné na plachetnice menší než 18 metrů a ani na malé motoráky. Co tedy proti vedru udělat?

Důvodem, proč není vhodná klimatizace,  je velká energetická a tím i finanční náročnost a nebezpečné rozdíly teplot na palubě a v podpalubí. Mít zapnutý generátor jen proto, abychom ochladili podpalubí jachty, to nejsou nejefektivnějším způsobem vynaložené prostředky. 

Příjemnější podmínky je možné v podpalubí zajistit mnohem lacinějšími a ekologičtějšími způsoby. Základem je zastínit palubu a podpalubí a zajistit proudění vzduchu.

Zastínit palubu

Velkou pomocí je zastínění co největší části paluby před sluncem. Lodě, které nejsou vybaveny bimini, mívají často persenik, který se natáhne přes ráhno, přiváže k relingům a zakryje kromě kokpitu i velkou část paluby. Díky tomu se paluba tolik nerozpálí a navíc neproniká sluneční záření do podpalubí luknami. I na lodích s bimini je možné si podobný persenik opatřit, dokáže podpalubí příjemně ochladit.

Vítr do podpalubí
 

Především při stání na kotvě je vynikajícím pomocníkem windscoop. Každý si podobnou pomůcku může udělat sám, nebo si ji může koupit. Výrobcem je například firma Davis Instruments. Cena je 55 USD. Jde o malou plachtu podobnou spinakeru, která je vytažena nad luknu, zachycuje vítr a vhání ho do podpalubí. Samozřejmě nemusí jít jen o zařízení podobné tomu od Davisu, může to být jakákoli pomůcka, která vžene vítr do podpalubí. Při stání na kotvě je pro toto výhodou, že loď je vždy natočena přídí proti větru a nejlépe zachycuje vítr.

Ventilátory v podpalubí

Místo klimatizace je možné použít v podpalubí obyčejné ventilátory, které rozhýbou vzduch a jejich cena a spotřeba elektrické energie je proti klimatizaci jen zlomková. Navíc nesnižují teplotu, nehrozí tedy nachlazení. Pocitově klesne teplota při použití ventilátorů velmi výrazně.

Fólie na lukny

 

 

Proti přehřátí interiéru pomohou také protisluneční fólie na luknách či na oknech deck salonu. Jde o fólie, které odrážejí infračervené záření a tím zabraňují pronikání tepla ze slunečního záření. Fólie vyrábí například známá firma 3M. 

 

 

 

A na závěr ještě jedna rada. Pokud se vydáváte na moře na jih, za teplem, například do Středomoří, je dobré si na vyšší teploty zvyknout. Je to nejlevnější, nejekologičtější a je to také nakonec důvod, proč tam jezdíte, ne?

Na horu