Francouzská Polynésie na jachtě
Daniel Vodička

Francouzská Polynésie na jachtě

Už jen vyslovení názvů ostrovů „Tahiti“ nebo „Bora Bora“ dokáže zvýšit tep nejednoho jachtaře. Společenské ostrovy ve Francouzské Polynésii patří pro svou krásu oprávněně na vrchol seznamu vysněných míst cestovatelů nebo vyznavačů jachtingu.
Tým Inspiry se nedávno vrátil z jedné takové plavby a můžeme bez nadsázky hovořit o nejbáječnější dovolené, jakou si můžete představit. Moře v lagunách je navíc klidné jako na rybníce, takže se není třeba obávat houpání lodi a klidně s sebou můžete vzít i děti.

Kromě pohodového jachtingu a vodních aktivit můžete ostrovy poznávat na kole, vydat se do hor, prozkoumat místní flóru, či navštívit polynéské chrámy zvané marae.

Dva týdny plavby nás postupně zavedly na pět nádherných ostrovů: kromě proslulého Bora Bora tu leží kolébka Polynésanů, hornatý ostrov Raiatea, ostrov vanilky a perlových farem Tahaa, poklidný a málo navštěvovaný Huahine a také nádherný korálový atol Maupiti.

Bora Bora

Ostrov Bora Bora je nejznámější a nejvyhledávanější cíl. Bora Bora vypadá přesně tak, jako na propagačních fotografiích, má rozlehlou lagunu, uprostřed které leží centrální ostrov s monumentálním skalnatým masivem Mt. Otemanu. Málokde na světě najdete kýčovitější pohled!

Laguny v celém souostroví lemují nízké palmové ostrůvky, zvané motu. Jsou to přesně takové ty vysněné robinzonské ostrovy, kde můžete meditovat pod palmami a poslouchat šplouchání příboje.


Na Bora Bora najdete několik nádherných kotvišť a na ostrově se tak můžete přesouvat klidně i několik dní. Zajímavé lokality jsou například jižně od pasu Teavanui u motu Tapu a u motu Toopua. Tady každé ráno krmí žraloky a rejnoky, je to vděčná turistická atrakce – metrové paryby kolem krouží v těsné blízkosti a můžete si je dokonce pohladit.

Foto Jan Hocek

Foto Jan Hocek

Na klidnější východní straně ostrova kotvíme v široké písečné zátoce Taurere. I tady nevíme, co dřív: jestli obdivovat stále se měnící pohledy na Mt. Otemanu, šnorchlovat na korálových útesech nebo se vydat na některý z malinkých motu.

Kromě přírodních krás ostrova doporučuji nevynechat zastávku v místní proslulé restauraci Bloody Mary's, která je asi nejznámější restaurací snad v celé Francouzské Polynésii. Sedíte sice na dřevěném špalku v písku pod střechou z palmového listí, obrovské porce čerstvých ryb ale nemají chybu!


Maupiti

Foto Jan Hocek

Foto Jan Hocek

Atol Maupiti je asi nejosamělejší a nejméně turistický ostrov závětrných Společenských ostrovů. Z Bora Bora na Maupiti je to asi 25 NM, většinou po větru. Jachtařů sem ale moc nejezdí, důvodem je problematický průjezd pasem Onoiau. Průjezd tímto pasem je asi nejtěžší manévr plavby po závětrných Společenských ostrovech. Úzký vjezd dokáže potrápit i zkušené námořníky a pokud se moře rozbouří, můžete zůstat uvězněni na Maupiti i několik týdnů.

Laguna ostrova je nádherná, kotvíme na dvou metrech průzračné vody, všude okolo nás je nekonečné koupaliště! Maupiti se přezdívá „malá Bora Bora“ a podle znalců tu najdete atmosféru, jako na Bora Bora před padesáti lety.

Maupiti lze objet na kole – deset kilometrů okružní silničky nabízí pohodové svezení a spoustu možností pro fotografování. Zdoláváme také bezmála čtyři sta metrů vysoký vrchol Teurafaatiu - asi po hodině a půl stoupání stojíme na skalnatém vrcholu s úžasným kruhovým rozhledem.


Tahaa

Foto Jan Hocek

Foto Jan Hocek

Ostrovu Tahaa se přezdívá ostrov perel a vanilky. Tento ostrov má společnou lagunu s ostrovem Raiatea a leží v pomyslném středu Společenských ostrovů. I tady najdete nádherná kotviště a také hluboké zátoky, které obklopuje svěží tropická vegetace.

Kotvíme u motu Maharare, kde proudící voda vytváří mezi dvěma ostrůvky jakousi korálovou řeku. Pěšky dojdu k útesu, skočím do průzračné vody, která mě unáší labyrintem korálů asi tři sta metrů do laguny. Tuhle zábavu bych mohl opakovat donekonečna.

Odpoledne zastavujeme u jedné z perlových farem, kde se seznamujeme s principem chovu perel a také zde můžeme zakoupit (ne zrovna levné) výrobky z perel. Ostrov je mimo jiné proslulý pěstováním vanilky, plantáže jsou většinou ukryté ve svazích a můžete je navštívit po domluvě s některým z místních průvodců.


Raiatea

Foto Jan Hocek

Foto Jan Hocek

Soused a dvojče Tahaa, je ostrov Raiatea, oba ostrovy totiž mají společnou lagunu. Raiatea je podle legend jakousi kolébkou polynéské civilizace – odtud prý Polynésané vyplouvali na svých kanoích osidlovat okolní souostroví.

Na Raiatea najdete mimo jiné nejposvátnější polynéské marae Taputapuatea a na vrcholu Mt. Temehani roste Tiare apetahi, asi metr vysoká bíle kvetoucí rostlina, roste jen zde, nikde jinde na světě. Na Raiatea také leží většina charterových bází.


Navštěvujeme mimo jiné zátoku Faaroa, kam ústí jediná splavná řeka Francouzské Polynésie, stejnojmenná Faaroa River. Pádlujeme na kajaku proti jejímu línému proudu, občas podplouváme spleť větví a tu a tam zahlédneme přes koruny stromů okolní strmé srázy.

Z kotvišť lze doporučit například motu Maharare, kde jsme našli nádhernou šnorchlovací lokalitu.



Huahine

Foto Jan Hocek

Foto Jan Hocek

Ostrov Huahine jachtaře vítá krásnou pláží u městečka Fare a ospalou atmosférou jakoby nikdy nekončícího svátečního dne. Lodí lze lagunou dojet až na samý jih, k zátoce Avea. Tady kotvíme u nádherné pláže a na motorovém člunu pokračujeme k jižnímu mysu na šnorchlovací lokalitu. Připadáte si mezi panenskými ostrůvky jako na samém konci světa.

Východní část ostrova je pro jachtaře hůře přístupná, zdejší pasy jsou sice bezpečné, ale lagunou se pro její mělkost daleko lodí nedostanete.

Půjčujeme si kola a na nich prozkoumáváme vnitrozemí ostrova. Ve vesnici Maeva navštěvujeme tradiční polynéský dům a obdivujeme prastaré kamenné rybí pasti. Míjíme několik dalších marae a po polní cestě lemované palmami pokračujeme kolem laguny k zajímavému muzeu mušlí.




Praktické informace

Kdy jet a počasí: Francouzskou Polynésii můžete na jachtě navštívit celoročně, moře je stále teplé a čisté, počasí je většinou příjemné a slunečné, nízké atoly nezachytávají tolik mraků jako například hornaté Tahiti. Díky oceánu jsou teploty celoročně vyrovnané a příjemné pro cestování. Ve Francouzské Polynésii se rozlišují 2 hlavní roční období: teplejší a vlhčí období trvá od listopadu do dubna, teploty dosahují 24 a 31°C a typické jsou krátké přeháňky. Zimní sezóna trvající od května do října bývá sušší a také o něco chladnější s teplotami od 24 do 28°C.

Doprava: Ceny letenek se pohybují od 30-40 tisíc Kč. Létá se na Tahiti, většinou přes Los Angeles nebo přes Auckland. Místní přelety s Air Tahiti spojují všechny větší ostrovy.

Ceny: Francouzská Polynésie není úplně levnou destinací, základní potraviny pořídíte za zhruba dvojnásobek našich cen, láhev vína v supermarketu stojí od cca 350 Kč, plechovka piva Hinano cca 50 Kč. Za porci jídla v restauraci dáte okolo 500 – 800 Kč, hamburger stojí cca 300 Kč, pivo v restauraci cca 100 Kč.

Pronájem lodí a organizace plavby: vyplouvá se většinou z ostrova Raiatea, kde jsou charterové společnosti Moorings nebo Dream Yacht, lze ale plout i z Tahiti. Pokud objedete všechny závětrné Společenské ostrovy, naplujete asi 250 NM, samostatná plavba vyžaduje dobré zkušenosti z korálových oblastí. Mapu plavby najdete na odkazu zde. Lze plout na jednotrupé plachetnici nebo na katamaránu, katamarány jsou ale vhodnější - díky jejich menšímu ponoru je kotvení v mělkých lagunách jednodušší. Plavby se zkušenými českými kapitány v Polynésii nabízí VIP Sailing.

 

Autor textu: Jan Hocek

 

Na horu