Explodující Ciarán
Daniel Vodička

Explodující Ciarán

Explozivní cyklogeneze, nebo také bombogeneze. Až takové expresivní výrazy patří k bouři Ciarán, která dnes v noci zasáhne severozápad Francie a Velkou Británii. Za posledních 24 hodin se níže prohloubila o více než 30 hPa.

O rychlém pohybu extrémní tlakové níže je jasno již několik dnů. Vznikla u břehů Spojených států na rozhraní teplé a vlhké vzduchové masy nad oceánem a studeným arktickým vzduchem nad USA a Kanadou. Pak se vydala na cestu přes Atlantik. Poháněl ji mohutný jet stream o rychlosti téměř 300 km/h. Toto tryskové proudění mimo jiné zkrátilo lety přes Atlantik ze západu na východ i o více než hodinu. Jen to trochu házelo…

Pro tvorbu cyklóny bylo důležité nadprůměrně teplé moře, ze kterého čerpá energii a vlhkost. Pokles tlaku vzduchu v centru níže na hraně 30 hPa za 24 hodin je mimořádně intenzivní. Takový pokles s přehledem splňuje kritéria  tzv. explozivní cyklogeneze. To je explozivní vývoj tlakové níže, který je v USA také nazýván bombogeneze. Během dnešní noci a zítřka by měl tlak v centru níže spadnout až na 950 hPa.

Image
Podíváme-li se na Wndy, předpovědní model ECMWF slibuje na Atlantiku západně od Bretaně vítr o rychlosti až 100 uzlů. Model ICON-EU s rozlišením 7 km pak dokonce 110 uzlů. To nejhorší by mělo zasáhnout severozápad Bretaně v okolí Brestu, ostrovy Ouessant, Molen a nevysoký ostrov Ile de Sein. Spolu s vysokým přílivem může být situace na ostrove Sein kritická.

Škody je ale možné očekávat na celém severozápadě Bretaně, i na ostrovech Channel Islands. Francouzští meteorologové již vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu. Jihozápad Velké Británie je na tom lépe, nejsilnější vítr bude jižně od středu níže a střed bude přecházet přes britské pobřeží. Potíže by však zde měly přinést prudké srážky, meteorologové varují až před 100 mm. V již tak vlhkých oblastech hrozí záplavy.

Tlaková níže by se měla začít vyplňovat nad Severním mořem.

A ještě výška vln… Západně od Bretaně by se měla pohybovat kolem 13 metrů.

Na horu