Egypt není s bojem proti Rusku příliš nápomocen
Daniel Vodička

Egypt není s bojem proti Rusku příliš nápomocen

Evropa má starosti z jakých zdrojů nahradí ruský plyn a ropu, jak zabrání nárůstu cen, co bude s miliony uprchlíků z Ukrajiny a také jak vůbec povede válku s Putinem. A do toho jí hází klacky pod nohy Egypt.

Egypt se rozhodl s platností od 1. března zvýšit poplatky za průjezd Suezským kanálem o desetinu. Důvodem má být zotavení mezinárodního obchodu a zlepšení ekonomiky lodní dopravy.

Vzhledem k tomu, že Evropa bude řešit výpadky v importu plynu a ropy z Ruska, se dá očekávat také navýšení provozu přes Suezský průplav. Výpadky může částečně zalátat import ze zemí Perského zálivu. Stačí bazální znalost geografie, aby bylo jasné, že jediná rozumná cesta vede přes Suez.

Na tento krok Egypta je možné pohlíže jako na nepříliš přátelský. Je zde ale jeden fakt, který je třeba vzít v úvahu. Egypt je největším světovým dovozcem pšenice. 85 % importu obilí přitom pochází z Ukrajiny a Ruska. Tento zdroj nyní kvůli válce vyschl. Ukrajinské přístavy na Azovském moři jsou blokovány a válčí se o ně, Oděsa byla bombardována. Rusové by vyvážet mohli, ale nastávají problémy s ekonomickou blokádou. A s bezpečností. Rejdaři odmítají vysílat lodě do Černého moře bez pojistky a pojišťovny pojistky odmítají, nebo zvyšují výrazně rizikové příplatky.  Egypt tak bude čelit velkým ekonomickým těžkostem. Proto může být zvýšení poplatku za průjezd Suezem pochopitelné.

Ostatní země v oblasti bohužel žádný Suez, kterým by přicházející těžkosti kompenzovaly, nemají.

 

Na horu