Dostane Ukrajina výkonné protilodní rakety?
Všechny ukrajinské přístavy jsou mimo provoz. Část je pod ruskou kontrolou a ty, které drží stále Ukrajina, jsou blokované ruskými námořními silami. Ukrajina tak nemůže vyvážet a v celosvětovém měřítku to může vést i k hladomoru v chudých afrických zemích.
Většinu ukrajinských přístavů obsadila ruská armáda. Rusové dokonce s největší pravděpodobností kradou ze sýpek ukrajinské obilí a vyvážejí ho do světa. Ukrajinci jsou od svého obvyklého zdroje příjmů odříznuti a musí se snažit obilí krkolomně vyvážet přes rumunské, či dokonce polské přístavy.
V USA se ale uvažuje o pomoci, která by mohla ruskou blokádu přístavů ukončit ze dne na den. Bílý dům přemýšlí o dodání vyspělých protilodních střel.
Dlouho se tomu Spojené státy bránily. Důvodem byly náročné požadavky na výcvik, potíže s údržbou, obavy, že by se k americkým zbraním mohli dostat Rusové a samozřejmě strach z eskalace konfliktu.
Nyní se ale miska vah začíná přiklánět na stranu ukrajinských požadavků. Tři američtí představitelé uvedli, že se zvažuje dodávka dvou typů protilodních střel. Jednalo by se o Harpoon od Boeingu a Naval Strike Missile od Kongsberg Raytheon Technologies.
Zdroj Navionics
Při dostřelu 150 mil by byly všechny ruské lodě v severozápadní části Černého moře na mušce.
Proti dodávce stále stojí technické potíže. Například jen omezená dostupnost platforem pro odpalování střel Harpoon ze břehu. Jedná se o zbraň určenou na palubu lodí. Cena těchto raket se pohybuje kolem 1,5 milionů USD za kus.
Rusko má v Černém moři nad Ukrajinou naprostou vojenskou převahu. Přesto se jedná jen kolem 20 vojenských plavidel (včetně ponorek). Další síly není možné do Černého moře přesunout, protože turecké úžiny Bospor a Dardanely jsou pro vojenské lodě v současné době uzavřeny.
Podle námořního experta Bryana Clarka z Hudsonova institutu by stačilo 12 – 24 střel Harpoon s doletem přes 100 km, aby blokáda byla zrušena. Vzhledem k riziku, které by nastalo v případě, kdy by Kyjev disponoval těmito střelami, by byla Moskva donucena své námořní síly stáhnout. Pokud by tak neučinila, došlo by k odeslání ruských lodí na cestu, ze které již není návratu. Tam, kam již odešel slavný křižník Moskva.