Dělníci v lomu našli vrak z 16. století
O nálezech fragmentů lodí starých celá staletí píšeme na Lodních novinách relativně často. Málokdy jsou však objeviteli vraků dělníci cementářské firmy.
Parta dělníků, která bagrovala štěrk v povrchovém lomu v anglickém hrabství Kent, nalezla vrak lodi pocházející z alžbětinského období. Pracovníci společnosti Cemex dolovali štěrk z jezera na mysu Dungeness, když narazili na zbytky dřevěné lodi.
Místo leží zhruba 1000 metrů od moře, ale archeologové se domnívají, že se před pár staletími nacházelo přímo na pobřeží. Pravděpodobně tu plavidlo kdysi ztroskotalo a postupně bylo pokryto sedimenty.
Lokalitu a nález již zkoumají vědci z Wessex Archeology a Historic England. Zatím neidentifikovali jméno lodi, ale jak napovídá její konstrukce a dendrochronologická analýza, pravděpodobně byla postavena ve druhé polovině 16. století.
Zdroj Wessex Archaeology / Historic England
3D model nalezeného vraku.
Toto období je považované za zásadní pro britské lodní stavitelství, ovšem dochovaných plavidel z té doby je velmi málo a platí to i o vracích. Proto je nález velmi cenný. Web The Maritime Executive srovnává jeho význam s tím, jež v britském námořním dědictví zaujímá loď Mary Rose Jindřicha VIII.
Na objevených fragmentech chybí jakékoli železné spojovací prvky, dřevo je spojeno výhradně dřevěnými čepy. Archeologové pomocí laserového skenování a fotografií vytvořili 3D model konstrukce pro další studium. Po důkladném prozkoumání bude vrak vrácen zpět na místo nálezu, aby jej sedimenty dál chránily před nepříznivými vlivy.
Antony Firth, šéf oddělení námořního dědictví v Historic England vysekl poklonu i dělníkům z Cemexu: „Pracovníci Cemexu si zaslouží naše poděkování a pochvalu, že rozpoznali výjimečnost tohoto nečekaného objevu a přivolali archeology.“