Co s hlavní plachtou na bočák?
Daniel Vodička

Co s hlavní plachtou na bočák?

V nedávném článku jsme si řekli, jak trimovat genu na boční vítr. Co ale dělat za takových podmínek s hlavní plachtou?

Jak odpadáme, budeme povolovat otěž hlavní plachty. Zde ale pozor. Pokud povolíte otěž, zvedne se vám ráhno a vršek plachty se přetočí. Plachta bude mít příliš velký twist a ztratí výkon. 

Aby k tomu nedošlo, můžete zpočátku nahradit vypouštění otěže přesunutím otěžového vozíku hlavní plachty do závětří. Otěž může zůstat dotažená a plachta se nepřetočí. Navíc je zde ještě jedna výhoda. Pokud je vítr slabý, ale jsou vlny, s povolenou otěží by ráhno hlavasky mlátilo. S posunutým vozíkem a dotaženou otěží k tomu nebude docházet.

Potřebujeme-li povolit hlavní plachtu ještě více, otěžový vozík nebude stačit a bude nutné povolit otěž. Přílišnému twistu na vrcholu hlavní plachty zabráníme dotažením kikingu. Správné dotažení kikingu poznáte podle toho, že nejvyšší spíra svírá s osou lodi cca stejný úhel, jako ráhno.

Sílí-li vítr a začíná-li mít kormidelník potíže s udržením kurzu, není hned třeba refovat, ale stačí povolit kiking. Vítr z horní části plachty se vylije a jachta je na kormidle znovu poslušná.

Ve slabších poryvech je možné situace řešit povolováním kikingu, což speciálně platí u hlavních plachet square top. V silnějších poryvech povolujeme otěžový vozík, nebo otěž hlavní plachty. To platí při kratších a sportovních plavbách. Při delších plavbách si nebudete hrát s otěží, ale budete refovat.
 

Na horu