Co musíte umět v řeckých přístavech?
Je jedna dovednost, bez které se v řeckých přístavech v podstatě neobejdete. Víte, která to je?
Je to vypouštění kotvy samotíží. Tedy nikoli kotevním vrátkem rychlostí tak – tak – tak, ale hezky rychle to tam nasypat na hrrrrr.
Proč je to nutné?
Ve většině řeckých přístavů se kotví. Zádí se vyvazujete na břeh, přídí stojíte na kotvě. Žádné mooringy. Nebo… Skoro žádné. Navíc v Řecku obvykle více fouká. Většinou nemáte čas zajet na místo, kde chcete hodit kotvu a čekat půl minuty, než ji pomalu vrátek spustí na dno. Je třeba jednat rychle. A to zajistí jen vysypání řetězu samotíží.
Další výhodou tohoto způsobu je, že řetěz se uvolňuje v potřebném množství, jak couváte s lodí k molu. Pouští-li kotvu nezkušený člen posádky vrátkem, couváte-li pomalu, může vypustit mnohem více řetězu, než je třeba. Naopak poplujete-li rychle, můžete ji vléci za sebou.
Jak na to?
Foto Daniel Vodička
Povolení unašeče klikou.
Kotevní vrátek má možnost povolit unašeč, aby se na ose volně otáčel. Řetěz se volně odvýjí. Kotvu si pomocí vrátku pomalu spustíme nad hladinu. V okamžiku, kdy kormidelník zavelí, povolíme (obvykle klikou od vinšny) unašeč. Kotva padá ke dnu, řetěz se volně a hlavně rychle jak je třeba, odvíjí.
Bez této dovednosti bude pro vás kotvení v řeckých portech těžké. Obvykle budete mít kotvu někde docela jinde, než jste ji chtěli mít.