Co dělat v sílícím větru?
Daniel Vodička

Co dělat v sílícím větru?

Vítr sílí, stoupáte proti větru, bojujete se soupeři a nechce se vám refovat. Loď již ale je na hranici ovladatelnosti. Co s tím?
Je několik kroků, které lodi uleví, aniž by bylo třeba refovat. Vyjmenujeme si je jeden po druhém.

1 Dotáhnout outhaul – dotažením hlavní plachty dozadu na ráhně zploštíme profil v její spodní třetině. Snížíme výkon plachty, ale především výrazně snížíme klopnou sílu působící na loď.

2 Dotáhneme výtahy plachet – také toto má vliv na změnu výsledných sil na plachtě. Nejhlubší místo profilu plachty se posune vřed, zbytek plachty je plošší a loď se méně naklání.

3 Dotáhneme zadní stěh – změna mimo jiné pomůže otevřít hlavní plachtu v její horní části a vypustit tak část větru. 

4 Posuneme otěžový vozík - u kosatky (geny) posunutím otěžového vozíku dozadu zploštíme dolní část plachty a otevřeme část horní. Plachta má větší twist a v horní části vítr vypouští. 

5 Povolíme otěž - u hlavní plachty při volném kikingu mírně povolíme otěž. Docílíme tak většího twistu plachty, která část větru nahoře vypustí. 


6 Povolíme hlavní plachtu na vozíku - pokud ani to nestačí, povolíme hlavní plachtu na vozíku. Plachta může i mírně flatrovat. V případě poryvů s ní pracujeme, povolujeme a přitahujeme. 

No a samozřejmě je tu ještě jedna důležitá věc. Posádka vyvažuje jako o život. Bez toho to nejede.

Na horu