Britské překvapení
Daniel Vodička

Překvapení v Americkém poháru přichází z Británie. Tým INEOS, který před vánočními svátky nevyhrál jedinou rozjížďku, porazil první den Prada Cupu jak American Magic, tak i italský tým Luna Rossa.

Britové nejprve nastoupili proti American Magic, který si před svátky výborně. Proti Američanům nastoupil tentokrát docela jiný tým. Britové měli rychlost i výšku a od počátku nenechali nikoho na pochybách, že tentokrát nebudou snadnou kořistí. V cíli za sebou zanechali opařené Američany o 80 vteřin. Celá rozjížďka trvala 23 minut a 13 vteřin.

Proti předvánoční regatě Britové vyměnili na lodi téměř vše. Stěžeň, plachty i foily. Byla to ohromná změna, ale vyplatila se. Alespoň ve větru kolem 15 uzlů. Za těchto podmínek jejich jachta funguje.

Image
Ve druhé rozjížďce dne nastoupil INEOS proti italskému týmu Luna Rossa. Britové byli silnější na startu a pozici si drželi po celou dobu rozjížďky. Nakonec to sice nebyla tak jasná záležitost, jako proti Američanům, ale přesto měli Britové v cíli slušný náskok 28 sekund.

Skipper Ben Ainslie je s výsledkem spokojen. Připomíná ale, že je otázkou, jak si předělaná jachta povede zítra za slabšího větru.