Až bude možné vyplout...
Daniel Vodička

Až bude možné vyplout...

Až bude možné vyplout do Řecka (hradní parta by to nejraději zakázala navždy), zkuste si do plánu plavby přidat jeden málo navštěvovaný ostrov na severu Egeje. Nechte si na něj 2 – 3 dny. Bude to stát za to.

Ostrov se jmenuje Samothraki. Je 12 mil dlouhý, 7 mil široký a 1611 metrů vysoký. O 8 metrů vyšší, než nejvyšší česká velehora Sněžka. Na ostrově jsou dva přístavy Kamariotissa a Therma. Vjezd druhého jmenovaného se pravidelně zanáší pískem a je otázkou, bude-li v okamžiku vašeho příjezdu přístupný. V současné chvíli to vypadá, že v esíčkovitém vjezdu je cca 2,2 m vody. Lepší volbou pro přistání je Kamariotissa, která je hlavním ostrovním přístavem, do kterého připlouvají trajekty. U vnějšího mola si jachtaři najdou volné místo pro stání bokem.

Bez hromadné turistiky

Pozice daleko na severu Egeje udělal z ostrova takového opuštěného sirotka. Pro standardní all inclusive turisty zde nejsou hotely, a navíc je ostrov bez letiště. All inclusive turista nebude jezdit do hotelu 5 hodin trajektem.

No a pro jachtaře je ostrov daleko na severu. V letních měsících to znamená proti větru. Z Lavrionu a Atén skoro 200 mil, z Volosu 140. Tak daleko se běžný charterový jachtař nevydává. A ještě proti větru…

Autobusové spojení

Kamariotissa nepatří mezi nejpůvabnější řecké přístavy, ale zároveň nejde o místo, které by odpuzovalo. Běžný přístav, s řadou restaurací, kaváren, gyrosáren a obchodů se zbožím smíšeným. Je možné si zde půjčit auto, ale není to žádná láce. Po zaslechnutí ceny si nejprve myslíte, že vám ho chtějí prodat. Pokud byste nechtěli za vůz utrácet, můžete se na výlet vydat autobusem. Staví na všech důležitých místech. Na zastávkách jsou dokonce i jízdní řády. Na všech zastávkách stejné. Udávají, kdy bus vyjíždí od trajektu z Kamariotissy. Zbytek si musíte dopočítat.

Zajímavá místa začínají mimo Kamariotissu. Stará vesnice Chora na úbočí horského masivu je vzdálena 6 km. Posezení v taverně na náměstíčku pod platanem je přesně to, co si od řecké vesnice slibujete. Víc nemá smysl říkat, byla by to zbytečná slova.

Niké Samothrácká

Milovníci historie si přijdou na své 6 km od Kamariotissy na vykopávkách Svatyně velkých bohů. V roce 1863 zde byla objevena socha bohyně vítězství Niké Samothrácká. K prohlídce zde jsou vykopávky a nevelké muzeum s místními objevy. Niké tam nehledejte, ta je v pařížském Louvru. 

Dalším turistickým lákadlem jsou léčivé prameny ve vesnici Therma. Zajímavá atrakce, ale dá se bez ní žít.

Vodopády a platanové háje

Jinak je tomu s platanovými lesy na úpatí hory Fengari (z egejských ostrovů je vyšší jen Kréta), říčkami, které jimi protékají a vodopády, které seskakují po úbočí vysoké hory. Jen pro zajímavost uvádíme, že z hory Fengari sledoval Trojskou válku Poseidón. Vodopády ve skalách, tůně, kde je možné se koupat ve chladivé vodě a říčky protékající mezi platany jsou hlavním lákadlem ostrova a určitě je nevynechejte.

Budete-li hledat na ostrově pláž na koupání, sjeďte si na jižní pobřeží na pláž Pachia Ammos. Dostanete se na ní autem. Na místě je bar, pár slunečníků, ale zbytek pláže je divoký. Hledáte-li více soukromí, půjdete pěšky přes kopec a skončíte na Katarti Beach. Další pláže na jižním pobřeží již jsou dostupné jen z lodě, stejně jako vodopády, které se spouštějí do moře z mohutné hory Fengari.

Samothraki je krásný ostrov, který není turisty přetížen. Po jedné návštěvě stále láká k návratu.

 

Na horu