Vyhledat

Vlna jako desetipatrový dům
petr tresnak

Vlna jako desetipatrový dům

Jednu z obřích bludných vln změřila minulou středu bóje v irských vodách. Třicetimetrový drobek se na východě Atlantiku zjevil coby následek řádění hurikánu Epsilon. To však pravděpodobně nebyl jediný původce. Ke vzniku monstrvln je třeba dalších „příhodných“ podmínek.

Bóje s označením M6, vzdálená zhruba 200 mil od západního pobřeží Irska, vyslala minulý týden ve středu ráno informaci, že se právě vznesla do téměř třicetimetrové výšky. S hodnotou 29,88 metru změřila jednu z nejvyšších vln, která byla kdy v irských vodách zaznamenána. O extrémnosti této vlny svědčí fakt, že jiné vysoké vlny v daném čase se vesměs vešly do 14 metrů, jak lze dohledat na webu irského Námořního institutu. „Standardní výškou vln“ se v tomto případě rozumí průměr nejvyšší třetiny vln změřených v daném období.

Grafika Esri

Grafika Esri

Poloha bóje M6.
Irská média za původce považovala pozůstatky hurikánu Epsilon, který se změnil v hlubokou tlakovou níží mírného pásu (extratropická bouře). Hurikán Epsilon se zformoval na začátku třetí říjnové dekády u Bermudských ostrovů, kde vítr dosahoval rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Poté se vypravil směrem na východ a jako exhurikán ovlivňoval v Evropě počasí především nad Britskými ostrovy a Irskem. Šlo o desátý hurikán letošní sezony.

Jak ale píše německý web segelreporter, vznik těchto extrémních živelních projevů bývá komplexnějšího charakteru. Segelreporter přitom odkazuje na studii univerzit v Oxfordu a Edinburghu, kde vědci zkoušeli simulovat vznik monstrvln v laboratorních podmínkách centra FloWave Ocean Energy Research Facility. Postupovali tak, že proti sobě posílali dvě skupiny vln. Člen tehdejšího týmu výzkumníků Mark McAllister vysvětlil, že rozhodující pro vznik mimořádných vln je úhel, pod nímž do sebe vlny narážejí. „Ideální“ je údajně úhel 120 stupňů.

Image
Surfaři v Nazaré sjíždějí vlny, které vyvolal hurikán Epsilon.
V roce 2018 se do tabulek zapsala vlna monitorovaná na Novém Zélandu. S výškou 23,8 metru se stala nejvyšší vlnou kdy změřenou na jižní polokouli. Na severní polokouli už byly zaznamenány vlny převyšující 30 metrů. Další historické zápisy by však nemusely být hudbou vzdálené budoucnosti. Existují studie, podle nichž se tyto gigantické vlny objevují stále častěji a ve stále extrémnější podobě. Často jsou rovněž považovány za příčinu zkázy velkých lodí, pro jejichž ztroskotání není jiné vysvětlení.

 

Na horu