Vyhledat

Do Řecka na loď již v únoru
Vojtěch Harok

Do Řecka na loď již v únoru

Zaujal mě na Lodních novinách článek, kde se mluví o březnu jako o prvním měsíci, kdy je možné vyrazit na charter. Ale to se píše o Jadranu. Do Řecka se můžete vypravit již v únoru.

Pokud mohu parafrázovat Roda Heikella, autora nejoblíbenějších pilotů řeckými vodami: Pokud hledáte v zimním období v Evropě pohodový jachting, vyberte si Saronský záliv.

Saronský záliv (angl. Saronic Gulf, řecky Saronikos kólpos) je záliv Egejského moře ohraničený na severu poloostrovem Attika, na západě Korinskou šíjí a na jihu Peloponéským poloostrovem. Z jihovýchodu je široce otevřený. Zahrnuje přístav Pireus a další předměstí Athén, včetně velké maríny Alimos (Kalamaki), několik větších obydlených a hrst neobydlených ostrovů a ostrůvků.

Úžasné starověké divadlo v Epidauru (z přístavu Palaia Epidavros), chrám bohyně Aphai (na ostrově Aigina) nebo malebné městečko Poros určitě stojí za shlédnutí.

I když se v Saronském zálivu v průběhu zimního období vyskytne každý rok jeden nebo dva týdny hrozného počasí s možným sněžením (na úrovni moře zde ovšem velmi zřídka) a velkými vlnami, průměrně je koncem února teplota vody i vzduchu 15°C (v noci asi 9°C), což odpovídá jarnímu nebo podzimnímu počasí u nás (a bývalo tak někdy i v létě) a den již není krátký. Pouze je dobré zajistit, aby vám v noci nekapal na hlavu kondenzát.

Podmínky 2018: Při jasné obloze a bezvětří bylo na lodi tak vedro, že bylo těžké vydržet v záchranných vestách. Koupání je ovšem jen pro otužilce (ale vyzkoušeli jsme). Z týdne skoro 3 dny bezvětří, jeden večer Bf 5, zbytek Bf 4. 

Přístavy prázdné, je možné se přiblížit k místním lidem, je možné si v klidu natrénovat systém kotva-molo. Kotva nám vždy držela, i ve větru Bf 5 od přídě (v zátoce).  Výhodou prázdných přístavů je možnost vybrat si molo tak, aby byl člověk vyvázaný zádí proti větru nebo, aby alespoň nebyl bokem k nočním katabatickým větrům (u Peloponésu). Počítejte ale s tím, že Vám nikdo nebude ze břehu pomáhat.

Možnost charteru minimálně v maríně Alimos a v přístav Poros, případně určitá možnost pronájmu plachetnice v přístavu Korfos.

Za pět dní jsme na moři potkali jedinou odvážnou plachetnici – a byli to Češi, tedy ne ... Brňáci.

Na horu