Vítězství v Rolex Middle Sea Race
Daniel Vodička

Milan Koláček s Milanem Tomkem vyhráli závod Rolex Middle Sea Race ve své kategorii IRC Doublehanded a přidali také vítězství v kategorii ORC 5. Navzdory potížím, se kterými se museli potýkat.

„Závod byl náročný především kvůli častým bouřkám, které dokázaly postavit předpověď větru na hlavu,“ řekl v cíli Milan Koláček. „V první bouřce před Sicílií jsme roztrhli hlavní plachtu až v samém jejím závěru. Kdybychom vydrželi dalších 5 minut, prošli bychom bez jakékoli škody. Takto se nám utrhla kosatka a na základě toho došlo i k roztržení hlavní plachty,“ dodal Milan Koláček.

Bezvětří a bouřky však naše provázely po celou dobu regaty. Když se blížili k Favignaně na západě Sicílie, počítali se stoupačkou, na kterou byli připraveni. Bouřka však znovu zamotala situaci. Místo stoupačky to byl zadobok 35 uzlů. Kolem nejzápadnějšího bodu trasy prolétli rychlostí přes 15 uzlů. Za nulové viditelnosti.

Až ve druhé polovině trati se bylo možné na meteorology spolehnout. U Pantalerie sice došlo ještě k závadě na motoru, který se zavzdušnil, ale největším problémům již byl konec.

Milan Koláček s Milanem Tomkem na lodi First 36 Marina 21 zvítězili v IRC Doublehanded a v ORC 5. V celkovém pořadí IRC skončili na 22. místě, v ORC na místě devátém.