Startovní drama
Daniel Vodička

Startovní drama

Včera se na České námořní rallye podařilo odjet tři rozjížďky. Vzhledem k nedostatku větru to byl úctyhodný výkon. Poslední z nich byla navigačka, která končila se slunce západem.

Start navigačky se povedl až na druhý pokus, kdy bylo závodní pole ukázněno černou vlajkou. Lodě startující u bóje se však pár metrů po startu dostaly do složité situace, kdy se jim do cesty postavila loď televizního štábu, která na blížící se stádo nejprve nereagovala a následně zareagovala nešťastně. Celou situaci nejhůře odnesl tým Morgan, který se musel bravurně vyhýbat. Ke kolizi nedošlo jen díky pohotové práci kormidelníka týmu Morgan. Manévrem bohužel Morgan ztratil. Žádost o nápravu byla jury zamítnuta. Pravidla počítají s náhradou v podobném případě jen v případě, že dojde ke škodě na materiálu, nebo na zdraví.

Během rozjížďky vál slabý, ale stabilní vítr. Po stoupačce následovaly dlouhé spinakerové kurzy, nejprve k bóji u ostrova Čiovo a následně ke břehům Šolty u zátoky Nečujam. Zde byla v pomocném cíli rozjížďka zkrácena. První projel cílem Rodop, který se dostal před startovní pole už na bóji u Čiova, ke které připlul ve slabém větru vyšší rychlostí díky ostřejšímu kurzu. Druhý projel cílem tým Hyveco a třetí Elektromontáže Václava Vaidiše. Tým Morgan, který byl před touto rozjížďkou na čele celkového pořadí, skončil na sedmém místě. Po včerejšku je první tým Hyveco, před Morganem a Rodopem.

V kategorii First 45 zvítězil v navigačce Newton. Výbornou formu předvedla dámská posádka Why Knot Ladies? ze Slovenska, která dojela do cíle druhá. ART 247 uhájil třetí místo. Po dnešním dnu je na čele Newton, který má 10 bodů, druhé místo patří ART 247 s 11 body a třetí je Yacht Club Praha se 14 body.

Výsledky zde.

 

Na horu