Před branou Jižního oceánu
V pátek trimaran Maxi Edmond de Rothschild postával v rovníkových tišinách a hledal vítr. Dnes letí rychlostí téměř 38 uzlů a je před branou Jižního oceánu. Do studených a bouřlivých vod proletí na hřbetě tlakové níže, která se zformovala u jihoamerických břehů.
Trimaran Maxi Edmond de Rothschild je na cestě za rekordem v plavbě kolem světa. Vyplul před 8 dny z Bretaně. Když proplouval kolem Pyrenejského poloostrova, napadlo v Madridu několik decimetrů sněhu. Dva dny po startu se trimaran dostal do příjemného podnebí Kanárských ostrovů. Další den a vedro u Kapverd, úmorné vedro na rovníku, následovalo vedro u Brazílie. Dnes již to jsou znovu lehké bundy večer na palubě (24°C), zítra bundy přes den (17°C) a pozítří zima jak ve Skotsku, když teplota spadne pod 10°C. Během 10 dnů trimaran projede ze zimy do léta a znovu do zimy. Takové jsou dnešní rekordní plavby kolem světa.
Sraz s frontou
Start v Bretani byl naplánován tak, aby se tým Gitana dostal v jižním Atlantiku do fronty, které bude znamenat katapult východním směrem. Navzdory většímu než předpokládanému zdržení v rovníkových tišinách zatím jízdní řád vychází a trimaran vplouvá do fronty. Náskok na referenční čas držitele rekordu IDEC Sport je 465 mil. Celý náskok se podařilo získat za víkend, protože v pátek v rovníkových tišinách tým Gitana dokonce na rekord ztrácel. To ukazuje fantastický potenciál trimaranu s foily.
Na levoboku je tlaková výše bez větru, z pravoboku se tlačí studená fronta. To znamená, že cesta k východu bude alespoň zpočátku na hladké hladině, díky ustupující výši. Je možné sešlápnout plyn k podlaze. V současné chvíli trimaran letí rychlostí téměř 38 uzlů. Protože jsou podmínky snadné, řídí autopilot. Trimmer hlavní plachty sedí u otěžového vozíku a je připraven povolit, když to bude nutné.
Weather router
Na palubě trimaranu Maxi Edmond de Rothschild je 6 mužů. Sedmým členem týmu, který je 24/7 v pohotovosti, je Marcel van Triest. Je to weather router. Na rozdíl od Vendée Globe, kde si veškeré počasí musí analyzovat závodníci sami, při rekordní plavbě je možná pomoc weather routera. Marcel van Triest je zavřený doma a je napojený na údaje z lodě. Sám uvádí, že během rekordního pokusu nespí déle než hodinu v kuse.
Dvakrát denně posílá na loď summary s plánem na dalších 8 až 10 dnů. To znamená postup až na dalších 8000 mil (obvod země je 21 600 mil, tedy na více než třetinu světa). Důležité je, být stále o několik kroků napřed, aby se trimaran neocitl v bezvýchodné situaci. V místu, ze kterého není úniku.
Marcel van Triest spolupracoval s Loickem Peyronem na rekordu z roku 2012, i s Francisem Joyonem na posledním rekordu z roku 2017. Expert na rekordní plavby.
Polohu trimaranu najdete zde.