Největší vědecký projekt v dějinách sportu
Probíhající jachtařský závod kolem světa The Ocean Race přinese i jiné než jen sportovní výsledky. Doprovází jej rozsáhlý vědecký program, jehož se účastní samotné posádky. Jde o unikátní sběr environmentálních dat, který ve světě sportu nemá obdoby.
Každá loď účastnící se závodu kolem světa má na palubě specializované vybavení, které po celou dobu 60 tisíc kilometrů dlouhé trasy zaznamenává řadu informací, jež budou následně analyzovány vědci. Smyslem akce je prohloubení znalostí o aktuálním stavu světového oceánu.
Vzhledem k tomu, že jachty se dostanou i do odlehlých částí planety, budou jimi posbírané vzorky a data pro vědce velmi cenným materiálem, ať už půjde o data týkající se dopadů klimatických změn či znečištění mikroplasty.
Během závodu lodě shromažďují celkem 15 typů environmentálních dat. Dvě lodě, 11th Hour Racing Team a Team Malizia, mají na palubě zařízení OceanPacks, které odebírá vzorky vody a měří hladinu oxidu uhličitého, kyslíku, slanost a teplotu, což umožní získat informace o dopadu změny klimatu na oceán. Monitorují také výskyt stopových prvků, včetně železa, zinku, mědi a manganu. Tyto prvky jsou životně důležité pro růst planktonu, který je první částí potravního řetězce a největším producentem kyslíku v oceánu.
Jachty GUYOT environnement - Team Europe a Holcim - PRB zase odebírají vzorky vody a zjišťují přítomnost mikroplastů. Stejně jako v předchozím ročníku závodu je množství mikroplastů měřeno po celé trase, tentokrát je ale také analyzován jejich původ.
Celá flotila pak využívá palubní senzory Deep L, které měří rychlost a směr větru a také teplotu vzduchu. Některé týmy zároveň rozmístí v Jižním oceánu bóje, které budou tato měření průběžně zaznamenávat spolu s údaji o poloze, což pomůže prohloubit znalosti o tom, jak se mění proudy a klima.
Sesbírané meteorologické údaje pomohou zlepšit předpovědi počasí a jsou zvláště cenné pro předpovídání extrémních povětrnostních jevů a také pro odhalení dlouhodobých klimatických trendů.
Tým Biotherm spolupracuje s nadací Tara Ocean Foundation na experimentálním výzkumném projektu, jehož cílem je zkoumat biologickou rozmanitost oceánů. Automatizovaný mikroskop na palubě zaznamenává snímky mořského fytoplanktonu na hladině oceánu. Analýza snímků poslouží prohloubení znalostí o rozmanitosti fytoplanktonu v oceánu a koloběhu uhlíku.
Podobný vědecký program byl poprvé spuštěn již během ročníku 2017-18. Letos je ale sběr dat masivnější a sbírá se více typů dat, jež jsou také rychleji dodávána vědeckým organizacím. Mezi ně patří Světová meteorologická organizace, Národní oceánografické centrum, Institut Maxe Plancka, Národní centrum pro vědecký výzkum či Národní úřad pro oceán a atmosféru.
Všechna shromážděná data jsou otevřená a sdílená s vědeckými partnery závodu The Ocean Race a poslouží jako podklad i pro zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC). Vědecký program závodu Ocean Race se zintenzivňuje v době, kdy se stále více chápe dopad lidské činnosti na oceán. Nedávné studie upozornily na to, že vyšší teploty oceánu podporují extrémní výkyvy počasí a že hladina moří bude stoupat rychleji, než se předpokládalo.