Legendární Májová regata MORIS design vyrazí na 1. máje už na svůj 23. ročník
Daniel Vodička

Legendární Májová regata MORIS design vyrazí na 1. máje už na svůj 23. ročník

Pravidelní účastníci závodu plachetnic, legendární Májové regaty, vědí, že absolutní vítěz si od roku 2014 odnáší trofej v podobě sochy jelena. Jedná se o jedinou regatu na světě, kde něco takového závodníci vyhrávají. Ptáte se proč? Děje se to na počest jejího zakladatele Jirky Jelínka, který zorganizoval první závod v roce 2000 a v roce 2014 regatu ze zdravotních důvodů předal současnému majiteli, Radomíru Klofáčovi. Závod si drží tradici opravdové offshore regaty, která kotví pokaždé někde jinde a kromě závodění objevuje krásy ostrovů a ostrůvků středního Chorvatska. Spolu se zlatým jelenem si účastníci odnesou také nezapomenutelné zážitky z pohodové plavby i dramatických okamžiků.

Už několikátým rokem se závodí ve dvou ONE design třídách. Pro ten letošní ročník si organizátoři připravili ONE design třídu Elan E4, která je velmi oblíbená a rychle se vyprodala, a ONE design třídu Bavaria Cruiser 41S, kde jsou lodě stále ještě k dispozici. Vypsány jsou ale také třídy ORC pro lodě délky 35“ – 50“ s ORC certifikátem a FUN, do které se dá přihlásit s jakoukoliv lodí.

Foto Májová regata

Foto Májová regata

Závod startuje ve třech kategoriích.
Závod je čtyřdenní a je rozdělen do více etap. Startuje se z chorvatského Pirovaće, kde se také koná úvodní i závěrečný večer s vyhlášením výsledků. V krásném prostředí v okolí chorvatského Murteru odstartuje regata 1. května 2023 a závodníky čeká kromě běžných denních etap také oblíbená noční etapa. Ta je pro většinu posádek nejzajímavější, protože se jede nonstop den-noc–den. Dalším důležitým pravidlem je i to, že pro férovost nesmí být najímáni profesionální kapitáni. Férovost se jako červená nit line celým závodem a spolu s dobrodružstvím na moři je pevným mottem všech májovek. Závod je zajištěn profesionálním týmem, chorvatským rozhodčím a dokumentován fotografem.

Aby bylo přidělení lodí spravedlivé, zhruba měsíc před konáním závodu budou lodě na společné akci kapitánů rozlosovány mezi jednotlivé účastníky.

Májovka se koná v termínu od 29.  4. do 6. 5. 2023. Veškeré informace jsou k dispozici na webu www.majovaregata.cz

 

Článek je komerční prezentací

 

Na horu