Kolik stojí přístavy v Řecku?
Daniel Vodička

Kolik stojí přístavy v Řecku?

Kdo je zvyklý se plavit v Chorvatsku, nebo případně na Baleárech, ocitne se hned při prvním placení v řeckém přístavu v Jiříkově vidění. Přístavní úředník vyplní lejstro A4, kam zapisuje i jméno babičky za svobodna, vy přemýšlíte, jestli vám na kilo něco vrátí a on se zeptá na drobné…

Nakonec zaplatíte 2,70 euro. Protože nepotřebujete elektriku a vodu…

Někde se neplatí…

Řecké přístavy jsou ve srovnání s Chorvatskem velmi levné. Na některých místech stále neplatíte nic. Nemáte sice elektřinu ani vodu, místo mooringu použijete vlastní kotvu, ale nezaplatíte nic… Někomu možná bude elektřina a voda chybět, ale při rozumném hospodaření a nějakém tom soláru potřebujete vodu jednou za 3 – 4 dny (někdo jednou za týden) a bez elektřiny se obejdete docela.

… a když se platí…

A pak jsou přístavy, za které se platí. Ceny poměrně dost variují. Jak jsem se již zmínil, můžete zaplatit 2,7 eura za jachtu dlouhou 14 metrů (bez elektřiny a vody), ale také 25 euro se vším všudy, jedná-li se o přístav větší atraktivity. Obecně je možné předpokládat nějaké takové rozmezí. Vzhledem k tomu, že v Chorvatsku se platby pohybují kolem 5 EUR za metr délky jachty, dokážete při delších plavbách v Řecku hodně ušetřit. Ale je samozřejmě třeba brýt v úvahu, že nejde o maríny a nejde ani o cenové extrémy.

Elektřina je. Nebo není...

Co se týče vody a elektřiny, zázemí je různé. V některých přístavech sloupky jsou a jsou rozumně daleko, abyste na ně dosáhli, v jiných jich je méně a rozumně daleko nejsou. Je třeba improvizovat. Někde nejsou vůbec. Potřebujete-li vodu, musíte si objednat kamión. Obecně je možné říci, že ve srovnání s Chorvatskem je třeba při shánění těchto nezbytností větší kreativita. A delší hadice…

Kamion s naftou

Benzínových pump pro jachty není v Řecku tolik jako v Chorvatsku. Jsou spíše výjimkou. Také kvůli naftě je obvykle třeba objednávat kamion. Když říkám kamion, nemyslím tím cisternu od Shellu, která zaváží benzínové pumpy, ale malou dodávku s cisternou. Malou dodávčičku, s malou cisterničkou…

Levné a dobré restaurace

Také do restaurací v Řecku chodíte v podstatě šetřit. Ve srovnání s Chorvatskem. V méně navštěvovaných lokalitách se navečeříte ve dvou i se salátem a lahví vína za cenu kolem 30 euro. To už je vlastně levnější než u nás. Růst cen v ČR způsobil, že mnohde pro nás začíná být levně. Samozřejmě, budete-li chtít čerstvou rybu, bude to dražší, sáhnete-li po vínu s francouzskou etiketou, také si připlatíte. Pokud vám ale vyhovuje domácí řecká strava a místní víno, které se výrazně zlepšilo (ne všude), můžete být ve dvou kolem 30 - 35 euro spokojení.

A jací jsou domorodí obyvatelé…

Původní kmeny žijící na řecké pevnině a na ostrovech jsou mírumilovné, vstřícné, pohostinné. Obětování nepřátel svým božstvům už nepraktikují (asi 4000 let). Při jakémkoli kontaktu s domorodcem máte pocit, že vás rád vidí. Že raději vidí vás než vaši peněženku. Možná jsou domorodí ostrované výbornými herci, ale rozhodně ze setkání máte příjemnější pocit než v některých případech v nejmenované zemi na Jadranu.

Na horu