Finnař Ondřej Teplý Jachtařem roku 2020
Daniel Vodička

Letošní vyhlášení ankety Jachtař roku nemohlo proběhnout na tradičním Galavečeru českého jachtingu, ale odvysílala jej televize Sport 5 v premiéře v pondělí 7. června ve 20 hodin. Absolutním vítězem ankety Jachtař roku 2020 a vítězem kategorie mužů se stal Ondřej Teplý z Jachtklubu Brno, který závodí ve třídě Finn. Kategorii žen ovládly jachtařky Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová, které závodí na olympijské třídě 49er FX.

V absolutním pořadí na druhém místě skončila nadějná juniorská posádka bratrů Nevelöšových z SK Štětí. Windsurfař, účastník olympijských her v Londýně a v Riu a Jachtař roku z roku 2019 Karel Lavický z YC DIM Bezdrev, který závodí v olympijské třídě RS:X a je naším jediným kvalifikovaným jachtařem na olympiádu v Tokiu 2020, skončil třetí a zároveň druhý v kategorii mužů. Tu ovládl Ondřej Teplý, kterému olympijská kvalifikace bohužel unikla. Přesto vloni zaznamenal několik skvělých výsledků včetně 12. místa na mistrovství Evropy.

„Sezona nebyla ideální, bojoval jsem s únavou, nedokázal jsem se dostat do formy. Nakonec jsme zjistili, že to je kombinace dlouhodobého přetrénování spojená s covidem. Snažil jsem se alespoň odjezdit hodiny na vodě. Je to škoda, protože po jachtařské stránce i díky novému skvělému trenérovi Edovi Wrigtovi, což je bývalý mistr světa na Finnu, jsem se cítil dobře, ale fyzicky to nebylo ani zdaleka stoprocentní.  Navíc kvalifikace byla opravdu hodně vysoko, v podstatě to znamenalo vyhrát mistrovství světa, takže ani nemůžu být zklamaný,“ uvedl Ondra. A co plánuje dál? „Počítám s tím, že Finn z olympiády po Tokiu definitivně vypadne, takže pro mě připadá v úvahu jedině ILCA 7 (Laser). Musím nejdřív trochu zhubnout, dát se fyzicky trochu dohromady, dodělat školu – Regeneraci a výživu na Masarykově univerzitě a od září plánuji začít naplno s přípravou. Loď už se pro mě staví. Nesmím ztrácet čas, do první kvalifikace zbývá pouze jeden rok. Na Finnu už pojedu jen nějaké závody pro radost, třeba mistrovství republiky.“

Na třetím místě v kategorii mužů skončil Ondrův bratr Viktor Teplý z Jachtklubu Brno, který závodí ve třídě ILCA 7 (Laser) a o poslední možnost kvalifikovat se do Tokia přišel kvůli pozitivnímu testu na covid.

Mezi ženami vítězství obhájily Dominika Vaďurová a Sára Tkadlecová z Jachtklubu Toušeň, které závodí na olympijské třídě 49erFX.

„Máme obě obrovskou radost, samy jsme si navzájem pogratulovaly. Bohužel Dominika se rozhodla aktivní sportovní kariéru ukončit, po pěti letech už nechce být pořád na cestách, všechno organizovat, není to jednoduchý život,“ vysvětlila Sára Tkadlecová. A co čeká Sáru dál? „Přesouvám se na kormidlo a chci se společně s Annou Justovou zúčastnit juniorského mistrovství Evropy třídy 49erFX, které se pojede v září na Lipně. A pak uvidíme, jak to bude dál.“

Na druhém místě skončila stejně jako vloni windsurfařka Jana Slívová z Yacht Clubu Nechranice, která také v kvalifikaci do Tokia neuspěla, ale přešla na iQFoil a připravuje se v této třídě na olympiádu v Paříži. Také třetí Johana Nápravníková Kořanová z YC Neratovice obhájila bronz z loňska. Ta úspěšně závodí společně se svým manželem Jakubem Nápravníkem ve třídě Fireball.

První dvě juniorky si pořadí prohodily. Zvítězila loni druhá Kristýna Chalupníková (15) z TJ Rapid Brno, která se vloni pohybovala na všech evropských závodech na nejvyšších příčkách. Ocenění za druhé místo si tentokrát převzala loňská vítězka Alessia Palanti (18) z YC CERE. Alessia se narodila a žije v Itálii v Malcesine u Lago di Garda. Protože její maminka je Češka, rozhodla se závodit za Českou republiku. Před dvěma lety vyhrála mistrovství Evropy ve třídě ILCA 4(Laser 4.7). Vloni sice evropský titul v této třídě neobhájila, ale 5. místo je vynikající výsledek. Třetí mezi juniorkami skončila Kateřina Švíková (20) z YC CERE, která vloni vybojovala 3. místo mezi juniorkami na mistrovství Evropy olympijské třídy iQFoil. Jejím velkým snem je účast na OH v Paříži.

Mezi juniory zvítězila naše posádka třídy 29er Tibor (15) a Adam (17) Nevelöšovi z SK Štětí. Kromě 29eru oba závodí také na windsurfech Techno 293 a iQFoil a ve všech třídách dosahují vynikajících výsledků. Druhé místo obsadila další sourozenecká posádka třídy 29er – bratři Michal a Lukáš Krsičkovi (18), kteří vloni obsadili 3. místo v celkovém hodnocení série Eurocup. Třetí místo v anketě obsadil Lukáš Kraus (15) z JK Česká Lípa, v současnosti nejlepší český závodník třídy Optimist.

Soutěž týmů ovládli jachtaři z Yacht Clubu Lodní Sporty Brno kapitánů Josefa Pavlovského a Jana Daňka. Tým složený z členů tohoto jachtklubu závodí na různých lodích a v různém složení už několik let. Vloni se mu extrémně dařilo, zvítězil ve všech významných závodech, kterých se zúčastnil včetně České jachtařské ligy a České námořní rallye v kategorii Elan E4. Kategori First 35 v tomto závodě, které je mistrovstvím ČR v námořním jachtingu vyhrál druhý tým v anketě MORGAN SAILING TEAM Karla Taschnera. Třetí byl stejně jako vloni tým BOHEMIA PRAHA Pavla Štolby.

Ocenění pro Akci roku získalo Soustředění dětí a mládeže tříd Optimist, ILCA 4.7, Evropa a Techno 293, které se koná každoročně v červenci na Velkém Dářku. Za pořádající Yacht Club Velké Dářko si ocenění převzal jeho místopředseda a hlavní organizátor akce Richard Kafka.

Soustředění se na Dářku koná v červenci i letos, mladí jachtaři tam dostanou skvělou průpravu třeba na Mistrovství ČR mládeže, které se letos bude konat společně pro třídy Optimist, ILCA 4 a RS Feva poslední srpnový týden na Nových Mlýnech.

V anketě hlasovalo 452 aktivních členů Českého svazu jachtingu, večerem provázel moderátor Václav Žmolík.