Záplavy v Makarské i v Dubrovniku
Jednou to muselo přijít. Po dlouhotrvajících vedrech je tu zlom a spolu s ním deště, bouřky a povodně, které si s Dalmácií běžně nespojujeme. Ulice v Makarské i v Dubrovniku jsou pod vodou. A v Zadaru to asi nebude lepší.
Je mi líto těch, kteří si vybrali tento týden k plavbě po Jadranu.
Často slýchám dotazy: „Jak je to s počasím na Jadranu v září?“
Říkám, že je na to těžké odpovědět. Obvykle je hezky, příjemné teploty, slabší vítr, krásně teplé moře. Jednou za čas se to ale p….e. Déšť, zima, vítr. Objednáváte-li si jachtu v dubnu, musíte se spolehnout na trochu toho štěstíčka.
Zdroj Youtube Dalmacija Danas
Léto skončilo...
Letošní září vypadá na září turisticky nevhodné. Teploty se chystají spadnout až pod 20 a déšť se snaží přírodě vynahradit svoji několikaměsíční absenci.
Znamená to, že z kopců se valí hnusně hnědé proudy vody smíšené s prázdninovým prachem, zaplavují ulice. Blíže k moři se hladina mezi domy zvedá, kanály probublávají na povrch. Moře zaplavuje nábřeží.
Jednou jsem takové počasí zažil. Ve Skradinu přes noc napršelo tolik vody, že nám to potopilo dinghy i se záchrannou vestou. Pršelo tak, že do Šibeniku jsme museli plout jen po paměti a u pevnosti se řeka vlévala do Jadranu peřejí střední velikosti. Moře před Vodicí mělo neatraktivní hnědou barvu s duhovými fleky poté, co jedna z řek v ulicích vyplavila autoservis. Turisté postávali na balkonech apartmánů a sledovali zjevení biblických rozměrů. Podjezdová výška mostu Ždrelac klesla na 11,5 metru.
Situace na Jadranu není pěkná. A minimálně týden ještě nebude. A těm z nás, kteří máme svoji plavbu ještě před sebou, nezbývá než doufat, že se vše ještě musí v dobré obrátit.
Aktualizace článku
Podle informací našeho zpravodaje z chorvatského parlamentu se chystá zřízení vyšetřovací komise, která prošetří vinu ředitele Državnog hidrometeorološkog zavoda dr. Sc. Ivana Gütlera na předčasném ukončení turistické sezóny. Navzdory snahám Hrvatske turističke zajednice. A nemalým finančním prostředkům vloženým do reklamy.