Oblečení pro jarní plavbu
Slunce stoupá po obloze stále výš a jachtaři jsou již zakleknuti v blocích a čekají, až budou moci vystartovat. Jaro je nádherné období pro jachting a nedočkavci vyrazí na první plavby již za pár dnů.
Blíží se zákeřné období co se týče oblečení na moře. Když je pěkný slunečný den, teploty mohou na jaře vylézt nad 20°C. Je to na tričko s krátkým rukávem a na kraťasy. Stačí ale, aby se slunce schovalo, nebo se rozfoukal vítr a je krutá zima.
Je to dáno teplotou moře. Například v Chorvatsku se teplota moře nyní pohybuje mezi 11 a 14°C. Teplota moře je pro teplotu vzduchu určující. Dokud se moře neohřeje, bude na lodi stále chladno. To je velký rozdíl proti podzimu, kdy teplé moře teplotu ovzduší zvedá.
Vydáváte-li se na plavbu v dubnu, musíte mít s sebou teplé a nepromokavé oblečení. Ideálně speciální jachtařské. Zatímco v létě zvládnete plavbu v čemkoli, jarní plavby vyžadují kvalitní oblečení.
Vedle nepromokavé vnější vrstvy jde o teplé oblečení dospod. Zde platí stejné zásady jako na horách. Bavlna není dobrý pomocník, moderní materiály poslouží lépe. Více tenkých vrstev je lepší než jedna tlustá. I když jachting není lehká atletika, nezapomeňte, že se budete muset ve svém oblečení hýbat.
Noční plavba
Protože je na moři vítr, přibalte si šátek nebo šálu a čepici. Při nočních plavbách nemusí být od věci ani rukavice.
Když už jsme začali mluvit o noční plavbě… Sledujeme-li předpověď počasí, zajímají nás obvykle denní teploty. V noci mohou teploty spadnout pod 10°C, fouká vítr a je vysoká vlhkost. Pocitově se teplota může blížit i k nule. Budete-li za těchto podmínek sedět na palubě 4 hodiny, vychladnete jak německý voják před Moskvou. I když se to podle předpovědi nezdá, bude na hlídce mimořádná zima. Stojí pak za to, obléknout se jako na hory. Vždy je lepší se obléknout více a případně na hlídce jednu vrstvu odhodit než prochladnout. Pak se už celou hlídku nezahřejete.
Impregnace
A ještě jedno připomenutí týkající se žluťáků na závěr.
Žluťáky již dávno nejsou ty žluté igelitové kabáty, ve kterých refování plachet hrozilo dírou v podpaží a zasednutí v kokpitu děravým rozkrokem. Moderní materiály dýchají a jsou pevné. Ale vyžadují údržbu. Povrchová vrstva je ošetřena impregnací, která materiál chrání. Jednou za čas je třeba impregnaci obnovit. K dispozici jsou nástřiky, nebo prostředky přidávající se do pračky.
Jak poznáte, že je impregnace na cestě do věčných lovišť? Polejte žluťáky vodou. Pokud se voda shlukuje do kapiček, které je možné oklepat, je impregnace v pořádku. Pokud zůstávají na materiálu mokré skvrny, je čas impregnovat.
Impregnací je na trhu více. V jachtařských a outdoor prodejnách vám poradí, co použít.