Na domácím hřišti
Daniel Vodička

Na domácím hřišti

O 3,5 dne se Yoanu Richommovi podařilo vylepšit rekord Armela Le Cléac´h u mysu Horn z roku 2016. Vedoucí trojice Vendée Globe je od Štědrého dne v Atlantiku. Tedy na oceánu, který dobře zná. Dalo by se říci, že jsou na domácím hřišti.

Představte si, že se máte vydat na plavbu z Francie k mysu Horn. To je 7000 námořních mil. Odvážná plavba plná nebezpečenství, překážek, bouří i míst bez větru. Plavba, kterou by ČANY jistojistě ocenila medailí s nápisem: HRDINA. Rozhodně by to nebyla plavba po vlastním dvorku.

Závodníci při Vendée Globe se na to dívají jinak. Jakmile minete Horn a zahnete vlevo, jste doma. Ne tedy docela doma, ale skoro. Jste tam, kde to znáte. Sice až v tom nejvzdálenějším cípu zahrady tam, kde zahrada přechází v divoký prales, ale v místech, kam už líté šelmy zamíří jen sporadicky.

Je to jiný úhel pohledu nás, pro které je plavba do Karibiku přistáním na Měsíci a těmi, kteří hrají na největším hřišti, které je dnes k dispozici.

Richomme má rekord

Foto Yoann Richomme

Foto Yoann Richomme

Radost
Nový rekord od startu Vendée Globe k mysu Horn má hodnotu 43 dny, 11 hodin a 25 minut. Jeho držitelem je Yoann Richomme, který překonal 8 let starý nejlepší čas Armela Le Cléac´h o 3 dny, 13 hodin a 9 minut.

Držitelem rekordu se ale snadno mohl stát i Charlie Dalin, který proplul kolem slavného mysu jen o 9 minut a 30 sekund později. Solidní vyrovnanost, když mají za sebou 2/3 světa. Zároveň jde o nejtěsnější průjezd v historii závodu. V roce 2012 dělilo u Hornu Francoise Gabarta od druhého Armela Le Cléac´h 80 minut.

Oba proplouvali kolem mysu na dohled a za denního světla. Yoann Richomme, který je nováčkem Vendée Globe, si průjezd viditelně užíval. Na třetím místě minul mys Sebastien Simon se ztrátou 700 mil. Připomínám, že se mu daří držet třetí místo navzdory tomu, že má ulomený foil na pravoboku.

Jak to vypadá dále?

Image
Vedoucímu duu se zatím výstup Atlantikem na sever daří. Richomme vede, Dalin ztrácí 35 mil. Oba již plují nad 40°jižní šířky, opustili tedy řvoucí čtyřicítky. Momentálně směřují do středu tlakové níže, po jejíž zadní straně by se měli vyvézt téměř k Rio de Janeiru Tam obvykle následuje náročnější pasáž, kdy je třeba se přes nevyzpytatelnou tranzitní zónu dostat do pasátu. To znamená zamířit k východu a k severu se stočit až ve chvíli, kdy je zaručeno rychle projetí v pasátu kolem jihoamerické pevniny na sever. Zdá se, že vedoucí dvojici by měly podmínky na jižní polokouli vycházet.

Podobně by na tom mohl být i třetí Seb Simon. K využití plného potenciálu své lodě potřebuje vítr z pravoboku a ten by mohl v následujících dnech mít. A rozhodně ho bude mít v pasátu jižní i severní polokoule. Hůře na tom zřejmě budou jeho pronásledovatelé, tedy Thomas Ruyant a skupina za ním. Ti by mohli u Falkland uváznout v bezvětří.

Rekord v cíli

V současné chvíli se zdá pravděpodobné, že padne 8 let starý rekord závodu i v cíli v Les Sables. Dnes má vedoucí dvojice na Armelův výkon náskok cca 3,5 dne. U rovníku byl Le Cléac´h 61. den. Tento čas nejspíše bude překonán s dostatečnou rezervou. A pak bude záležet na tom, jak bude závodníkům nakloněna Azorská tlaková výše, jak daleko bude nutné plout k západu.

Otázky do budoucna jsou tedy dvě. O kolik bude překonán rekord závodu a kdo bude nakonec rychlejší. Zatím to vypadá na napínavý souboj až do cíle.

Polohu lodí najdete zde.

 

Na horu