Jak vysoko umístit anténu
Daniel Vodička

Jak vysoko umístit anténu

Na jachtě máme celou řadu antén. A každá chce své. My se podíváme na umístění trojice nejčastěji užívaných, tedy na anténu satelitní navigace, VHF a anténu radaru. Kde má která své místo?

Satelitní navigace

Zjednodušíme-li trochu princip satelitní navigace, můžeme říci, že přístroje určující polohu měří vzdálenost od družic vysílajících signál podle časového posunu odeslaného a přijatého signálu. Čím více družic má anténa v zorném poli, tím je poloha přesnější.

Z toho vychází, že anténa satelitní navigace by měla mít nerušený výhled na oblohu. Zároveň by ale neměla být vysoko nad hladinou. Je to dáno tím, že může zachycovat signál odražený od mořské hladiny. A čím výše je anténa umístěna, tím déle odražený signál letí a tím je pozice méně přesná.

Anténa satelitní navigace tedy může být na palubě, nebo na sloupku nad kokpitem.

VHF

Pravým opakem je anténa vysílačky VHF. Protože signál VHF se šíří „na dohled“ a je záhodno, aby byl zachytitelný co nejdále, je třeba, aby anténa byla umístěna co nejvýše. Je to jednoduché. Čím je rozhledna vyšší, tím dále vidíme. Anténa VHF je tedy v ideálním případě na vrcholu stěžně.

Radar

S radarovým signálem je to podobné jako s VHF. Čím výše, tím dále radar vidí. Protože však vertikální výše radarového paprsku je jen kolem 20-25°, nevidí radar takříkajíc pod sebe. Umístíme-li radar příliš vysoko, uvidí sice daleko, ale neuvidíme věci v blízkosti naší lodi. Pro nás jsou ale důležitější nebezpečí, která se nacházejí poblíž.

Proto u radaru obvykle volíme střed. Často bývá na stěžni výškově kousek od prvního sálingu. Některé lodě pak mají radar na sloupku na zádi nad kokpitem.  

 

Na horu