Izolované nebezpečí, jak blízko můžeme?
Daniel Vodička

Izolované nebezpečí, jak blízko můžeme?

Často je slyšet otázka, jak daleko od bóje izolovaného nebezpečí je možné bezpečně proplout?

Začněme definicí bóje izolovaného nebezpečí. Znak izolovaného nebezpečí je vztyčen nebo zakotven na nebo nad izolovaným nebezpečím, kolem kterého je na všech stranách splavná voda.

Definice je jasná. Kromě jedné věci. Tou je bezpečná vzdálenost, ve které je možné bóji obeplout.
 

Zkusíme místo odpovědi objasnit situaci. Bóje je tu pro všechny lodě plující kolem. Pro 6 metrů dlouhou plachetnici s ponorem 1,2 metru, stejně jako pro supertanker dlouhý 380 metrů s ponorem 24 metrů. To už by samo o sobě mělo být odpovědí na otázku, jak daleko od bóje je možné plout. Na některých místech může plachetnice s ponorem 2 metry bóji otočit v těsné blízkosti (v přílivových vodách záleží také na aktuální výšce hladiny), jinde může být nutné udržet větší distanc. Jednou je bóje na mělčině Sestre vedle Zlarinu na hloubce 10 metrů a nejmenší hloubka kolem je 6,5 metru a jindy je to útes Baba vedle maríny Palmižana. Toto je věc, která není specifikovaná a ani specifikovaná být nemůže. Pro bezpečnou plavbu je třeba sledovat mapu a při plavbě kolem bóje je nutné zachovat obezřetnost.


Jak bóje svítí?

Jak bóje izolovaného nebezpečí vypadá, je obecně známé. Na otázku jak bliká, však mnozí odpověď neznají. Přitom se stačí na bóji podívat a je jasné, jak svítí. Světlo je bílé a bliká dvakrát (charakteristika Fl.(2)) – vrcholový znak jsou dvě koule, proto bliká dvakrát, jasné, ne?

Na horu