Zážitková Raiffeisen Trophy 2023
Pavel Winkler

Raiffeisen Trophy, jako největší česká business regata, má za sebou další úspěšný ročník, který trhal rekordy. Ve čtyřech chorvatských marínách se letos sešlo 261 osob ze 33 posádek. Během pěti dní se bojovalo o poháry poprvé ve čtyřech kategoriích – 10 lodí First 45, 9 lodí First 35, 8 lodí Elan 4 a premiérově i 6 lodí More 55.

Závod doprovázely mírné, ale téměř ideální povětrnostní podmínky. To uvítali možná zejména posádky lodí MORE 55. Tyto velké závodní lodě se jako one design třída objevily na některé z českých regat vůbec poprvé. Jeden tréninkový a čtyři závodní dny a pestrý doprovodný program na břehu. Každý závodní den začínal nově ranní kávou v coffee pointu Nespresso a při návratu na břeh byl nápojový servis zajištěn od Kbelského pivovaru.

Foto Pavel Nesvadba

More 55
První briefing kapitánů proběhl online formou již v týdnu před regatou. Všechny 4 flotily se v sobotu a v neděli z marin Pirovac, Jezera, Trogir a Kaštela sjížděly již vybavení všemi potřebnými informacemi přímo do prostoru před marinou Rogoznica, kde byla plánovaná tréninková rozjížďka.

Z tréninkové rozjížďky zbyly nakonec jen starty tříd More 55 a First 45 a celý proces byl kvůli nedostatku větru zrušen. Všechny lodě se přesunuly do mariny na úvodní společné setkání na mole u welcome sudů z Kbelského pivovaru a sudů Prosecca a následné slavnostní zahájení celé regaty,

Následující den se po prvním ranním briefingu vydaly všechny lodě na moře.

První závodní den provázely zpočátku slabé povětrností podmínky. Nicméně se podařilo odstartovat navigační etapu. Dokončily pouze kategorie More 55 a First 45. Pro nedostatek větru byla rozjížďka First 35 a Elan 4 přerušena. Vítězství patřilo v kategorii More 55 týmu Bel Sole s kapitánem Janem Tušlem, druhé místo vybojoval tým RC Míly Hartmana a třetí místo patří týmu Luba Vaise - Men Overboard EMB. V kategorii First 45 zvítězila Rychta 68 Ondřeje Bobka, druhé místo vybojoval tým ALTEPRO A s Martinem Pospíšilem a třetí místo patří týmu Petra Drahoráda Vasebudoucnost Sailing Team.

V odpoledních hodinách se odstartovala jedna okruhová rozjížďka, kterou se podařilo dokončit naopak jen kategoriím First 35 a Elan 4. Rozjižďka byla zkrácena po 1. kole. Na odjeté rozjížďky navazovala Prosecco party opět v marině Rogoznica.

Raiffeisen Trophy
Následující den byla pro registrované účastníky připravena networkingová snídaně a pro všechny ostatní opět ranní káva v Nespresso Pointu.

Stálý, ale mírný vítr vydržel po celý začátek dalšího dne a 2 okruhové rozjížďky nejlépe zvládly tyto posádky. První rozjížďku More 55 vyhrál BlackSTR Sailing Team, First 45 vyhráli Vý(í)tečné beranidlo, na Firstu 35 dojela první ženská posádka Twinky holky a na Elanech 4 protnul čáru jako první tým Dickyns Cider.

2. rozjížďku More 55 vyhrál opět BlackSTR Sailing Team, 1. First 45 Vý(í)tečné beranidlo, 1. First 35 Profinit a 1. Elan 4 A.R.T. 247,

Na motory se celá flotila následně přesunula k ostrovu Mali Drvenik a pro odpolední nedostatek větru i do cílové destinace Maslinica, kde na ně čekala ochutnávka rumů.

Program dalšího dne zahájila ranní jóga se Šárkou Bauerovou, která pravidelně vede lekce jógy v nádherném pražském Studiu CERE, kde se cvičí v jachtařském prostředí přímo u vody.

Třetí závodní den na Raiffeisen Trophy byl nejvydařenější ze všech. Odjela se jedna okruhová a dvě navigační rozjížďky ve slabším až středním větru. Před finálovým dnem vedl v kategorii More 55 BlackSTR Sailing Team, v kategorii First 45 byl na špici tým Vý(í)tečné beranidlo, ve Firstech 35 dámský tým Twinky holky a Elan 4 měly v čele v čele A.R.T.247.

First 35
Poslední večer se odehrával v marině Kaštela a na programu večera bylo seznámení účastníků s našimi reprezentantkami v jachtingu Zosiou Burskou a Sárou Tkadlecovou a jejich olympijskou lodní třídou 49er FX.

Poslední závodní den se vítr začal zvedat až po poledni. Rozhodčí chvíli pozorovali 2 bouřky, které se honily kolem, a nakonec odstartovali ještě jednu okruhovou rozjížďku. Počasí přálo, bouřky se rozpadly a nechaly závodníky dokončit v klidu rozjížďku. Do cíle dojíždí jako první v kategorii More 55 tým BlackSTR Sailing Team Jirky Zelinky, v kategorii First 45 vyhrává tým Altepro A s Martinem Pospíšilem, ve Firstech 35 vítězí Jan Jedličky s jeho týmem Profinit a v Elanech protíná cílovou čáru jako první tým A.R.T. 247.

„Čtyři flotily lodí v různých marinách znamenaly, že se ze začátku YFA rozdělila na 4 pracovní týmy. Chtěli jsme i přes náročnější organizaci dopřát všem našim klientům servis, na který jsou na našich regatách zvyklý. Děkuji všem, kteří jste tam s námi letos byli a pomohli i díky svým posádkám vytvořit tak skvělou atmosféru a nadšení, které zde na Raiffeisen Trophy společně sdílíme. V neposlední řadě patří opět velké všem partnerům v čele s Raiffeisenbank a  novými partnery Nespresso a Helly Hansen, jejichž přínos byl na akci velmi viditelný“. Zhodnotil regatu za organizační tým Pavel Winkler.

„Individuální služby či snaha být o míli blíž svým zákazníků jsou hodnoty, kde se poslání regaty shoduje plně i s prémiovým bankovnictvím Raiffeisenbank. Proto jsme rádi, že takový byl i letošní ročník regaty.“ doplnil Jiří Zelinka, ředitel privátního bankovnictví Raiffeisenbank, a.s.

Jestli by některý z ročníků měl být tím opravdu neopakovatelným, pak by to měl být ten příští v roce 2024, který se bude konat poslední týden v květnu a bude zároveň spojený s oslavou 20 let organizátora – společnosti YFA.