Už jste ho viděli?
Jmenuje se zekan. V jednom nejmenovaném jadranském jazyce. Česky zej. Může dorůst až 40 cm. Plž, který umí ve vodě létat. Už jste ho viděli?
Na Jadranu se pohybuji již desetiletí, ale zekana jsem viděl jen dvakrát. Jednou v porostu Posidonie u Žuljany na Pelješacu, podruhé nedávno u Molatu v zátoce na západě ostrova u Šibinjskiho ratu. V obou případech šlo o kapitální jedince, kteří délkou konkurovali rovnému pravítku z doby mé školní docházky.
Jde o plže bez ulity, který umí pod vodou létat. Nedělá to vždy, ale boční laloky jeho pláště letu podobný pohyb umožňují. Nedosahuje sice rychlosti sokola, ale letem se to dá nazvat. Běžná velikost těchto zvláštních tvorů je kolem 20 cm, největší jedinci dorůstají dvojnásobku.
Jde o býložravce, živí se řasami, které ožírají z mořského dna. Aktivní jsou především v noci. Vypadají, že musí být snadnou kořistí pro kdejakého predátora. Při své obraně vsadili na nenápadné chemické zbraně. Vylučují tekutinu, která dokáže poplést nepřítele. A dále mají k dispozici jedovatý aplysin, který získávají ze sinic. Pro ryby je silně toxický.
Zajímavý je jejich sexuální život. Stejně jako většina plžů jsou hermafrodité. Mají však přísně zakázáno se obhospodařovat sami. Musí si najít druhého jedince a nejprve se dohodnout, kdo pro onu chvíli bude hrát samečka a kdo samičku. Pokud se u toho nepohádají, partnerské vztahy jsou složité i bez toho, abychom doma řešili, kdo je kdo, může dojít k oplození. Výsledkem jsou špagetovité provazce žlutavých vajíček. V každé snůšce desetitisíce.
Takový je život zekana, kterého můžete na Jadranu potkat. Dva, které jsem já potkal, byli rozhodně samci. Byli silní, chytří a odění do tmavě hnědé.