Unikátní britské majáky 5: Kde se ubytovat?
Dost bylo historie, žít se musí tady a teď. V posledním díle seriálu o britských majácích si představíme ty, v nichž stojí za to strávit noc.
Podél britských břehů je rozeseto nespočet majáků, od strohých, elegantních a funkčních staveb Roberta Stevensona až po podivné, téměř strašidelné konstrukce.
Jelikož mnohé z nich už dávno neslouží svému účelu, nebo i slouží, ale již nevyžadují přítomnost strážců, jsou přestavěny na hotely či penziony, případně kolem nich vyrostly další ubytovací kapacity. Pokud přemýšlíte o netradiční dovolené, máme několik tipů.
Strathy Point
Foto Sarah Charlesworth / Strathy Point Lighthouse
Strathy Point
Na jednom z nejsevernějších výběžků rozeklaného skotského pobřeží, daleko od civilizace a s výhledem na souostroví Orkneje stojí maják Strathy Point. Kdo se během svého volna rád kochá pohledem na delfíny, velryby či sviňuchy, nemůže se volbou této lokality zmýlit. Maják dokončený v roce 1958 byl prvním majákem ve Skotsku, který se stavěl s předpokladem elektrického pohonu. Původně byl vybaven i velmi výkonným mlžným rohem, ale hosté se nemusejí obávat, že by je v noci vytrhl ze spaní, protože se již nepoužívá.
K pronájmu je domek správce u paty majáku. Ubytovat se může až pět osob, třídenní pobyt v létě vyjde na 650 liber (asi 19 tisíc korun).
Více zde.
Mull of Galloway
Foto https://mull-of-galloway.co.uk/
Mull of Galloway
Naopak na nejjižnějším místě Skotska se vysoko na vrcholu útesu nachází maják Mull of Galloway. Tvoří vrchol pomyslného trojúhelníku, jehož dvěma dalšími vrcholy jsou severoirský Belfast a ostrov Man. Jde o jeden z největších majáků Roberta Stevensona, který se poprvé rozsvítil v roce 1830.
Přestože jsme o 440 kilometrů jižněji, než se nachází maják Strathy Point, i zde na návštěvníky čekají úžasné liduprázdné pobřežní scenérie, ideální pro pozorování nejen delfínů, velryb a sviňuch, ale také hejn mořských ptáků.
Od roku 2013 jsou turistům k dispozici tři rekreační objekty, které dřív využívali správci majáku. Provozovatel The Northern Lighthouse Board si ve vlastnictví ponechal jen samotnou věž majáku, který je stále v provozu. Sedm nocí vyjde na 530 liber mimo sezónu a 725 liber v sezóně.
Více zde
North Ronaldsay
Foto www.orkney.com
North Ronaldsay
Další z příspěvků rodiny Stevensonů. Elegantní maják North Ronaldsay na souostroví Orkneje byl podle návrhu Alana Stevensona postaven v roce 1852. S 42 metry jde o nejvyšší maják v Británii stojící na pevnině. Také on je obklopen divokou a dramatickou krajinou, minimálně narušenou činností či přítomností člověka.
V okolí se pasou vzácná plemena ovcí, živících se mořskými řasami. Jejich maso má díky tomu údajně jedinečnou chuť, jak mohou hosté ověřit přímo na místě.
Týdenní pobyt v jednom ze dvou domků, jež jsou k dispozici, vyjde na 560 liber.
Více zde.
Ostrov Lundy
Foto www.landmarktrust.org.uk
Ostrov Lundy
Pro každou loď, která mířila do Bristolské zátoky, představoval významné nebezpečí ostrov Lundy. Tři a půl míle dlouhý žulový masiv s vysokými útesy a skrytými skalisky přestal námořníky strašit v roce 1797, kdy tu byl postaven maják. O sto let později byl nahrazen dvěma majáky na obou koncích ostrova.
Hosté se mohou ubytovat v bývalém domě strážce, který přiléhá ke strohé žulové věži původního majáku. S rezervací si ale musejí pospíšit. V letošním roce je volných už jen dvanáct dní. Tři noci ve spartánských podmínkách kamenného domku v březnovém termínu vyjdou na 205 liber.
Více zde.
Great Orme Llandudno
Foto www.bookalighthouse.com
Great Orme Llandudno
Něco mezi pevností a viktoriánským sídlem. Této stavbě na severním pobřeží Walesu se rozhodně nedá upřít originalita. Ač to může být k nevíře, hotel se svérázně pojatými pokoji skutečně fungoval jako maják.
Ti, kteří budou mít to štěstí, že se ubytují v Telegraph Room, si budou moci vychutnat panoramatický výhled a výlety na střechu majáku po žebřících s doprovodem. Ceny se pohybují od 90 do 95 liber za osobu a noc.
Více zde.
Belle Tout
Foto Arild Vågen CC BY-SA 4.0
Belle Tout
Magické místo, které nechcete opustit. Tak prý svůj pobyt na majáku Belle Tout popisují ti, kterým se podařilo urvat rezervaci. Maják, o němž jsme se již zmínili v předchozím díle (ten, jehož světlo se tak často ztrácelo v mlze, že byl místo něj postaven "kultovní" Beachy Head u mořské hladiny) stojí na jedinečném místě jižního pobřeží.
Po rozsáhlé rekonstrukci byl znovu otevřen v roce 2010. Nešlo však o "pouhou" rekonstrukci. Během úprav byl maják posunut o 17 metrů směrem do vnitrozemí, aby ustoupil před erozí křídového útesu a nezřítil se do moře. Proměnu majáku v luxusní Bed & Breakfest zachycuje epizoda dokumentární série Build a New Life in the Country.
Největším tahákem je pokoj Keepers Loft, který se nachází v horním patře věže. Jak už název napovídá, jedná se o patrový pokoj strážců majáku, kde se dodnes nachází původní žebřík k manželské posteli v podkroví. Tento apartmán si však zájemci nemohou rezervovat online, pouze telefonicky. V případě ostatních dvoulůžkových pokojů rezervace možné jsou, ceny v létě se pohybují mezi 440 a 460 librami za dvě noci (minimální délka pobytu).
Více zde.
The West Usk Lighthouse
Foto Pwimageglow, CC BY-SA 3.0
The West Usk Lighthouse
Tento malý bizarní hotel návštěvníky umí zaskočit nabídkou služeb. Ať už je to vířivka na střeše s výhledem na Bristolský kanál, nabídka odvozu Rolls Roycem do restaurace v nedaleké vesnici, floatační tank či aroma- a další terapie.
Fortelná bašta v blízkosti Newportu, která je "širší než vyšší", disponuje pokoji s vlastní koupelnou přímo v budově majáku.
West Usk byl prvním majákem navrženým skotským inženýrem Jamesem Walkerem, který pak postavil dalších 21 majáků. Původně stál na ostrově v ústí řeky Usk.
K dispozici jsou tři pokoje, ceny za jednu noc pro dvě osoby se pohybují mezi 165 a 175 librami.
Více zde.
Coastguard Lookout
Foto Booking.com
Coastguard Lookout
Možná to není běžný maják, ale jeho funkci tato bývalá radarová stanice od poloviny 20. století skutečně plnila. Podivná stavba původně patřící pobřežní stráži monitorovala lodní dopravu v Lamanšském průlivu.
Coastguard Lookout stojí na klidném pobřeží výběžku Dungeness. Stavba byla důmyslně rekonstruována a "aktualizována". Stala se tak moderním penzionem se špičkovým komfortem. Toto bydlení přímo na pláži je také náležitě naceněno - týden v červenci vyjde na 3432 liber.
Více zde.