U Korfu má vzniknout luxusní marína na umělém ostrově
Jan Koukal

U Korfu má vzniknout luxusní marína na umělém ostrově

Turisty oblíbený ostrov v Jónském moři se brzy může mírně rozrůst. U jeho jižních břehů je plánována výstavba umělého ostrova se stáním pro zhruba stovku superjachet s délkou do 80 metrů. Vláda dala zelenou pokračování příprav přístavu u města Lefkimmi.

Zhruba 300 milionů eur z Fondu obnovy má být investováno do pilotního projektu umělého ostrova u Korfu. Strategická investice má podpořit rozvoj cestovního ruchu bez jakéhokoli dopadu na nynější podobu pobřeží.

Plán pro jižní Korfu počítá s umělým ostrovem s přístavem a turistickým zázemím. Záměr v únoru podpořil Výbor pro turistické přístavy při řeckém ministerstvu cestovního ruchu a je součástí širší snahy o rozvoj mořské infrastruktury v Řecku.

O tento projekt se ucházejí i další oblasti západního Řecka, například Preveza, Thesprotia a další jónské ostrovy. V současné době se však zdá, že Korfu je v čele. Součástí rozvojové vize jsou i nové přístavy na ostrově, konkrétně v Petriti, Kaliviotis a Alykes, a také přestavba celé pláže Kaliviotis.

S výstavbou musí souhlasit místní komunita. Pokud se vysloví pro, výstavba může začít již v příštím roce. Jedná se o PPP projekt - tedy projekt, který vznikne součinností veřejného a soukromého sektoru. Případnou výstavbu budou mít na starosti soukromé firmy, stejně jako následný provoz zařízení po dobu 30 let - poté bude projekt vrácen veřejnému sektoru.

Na horu