Ty lodě jsou zatraceně rychlé…
Daniel Vodička

Rolex Fastnet Race v kategorii IMOCA vyhrál tým Macif v novém traťovém rekordu jednotrupých jachet 2 dny, 7 hodin a 16 minut. Jen o 4 minuty zpět projel cílem tým Arkea-Paprec. Navzdory tomu, že polovina závodu se jela na stoupačku, dokázaly hned dvě jachty IMOCA překonat rekord závodu.

Rychleji nedokázala letět ani favorizovaná 88 stop dlouhá jachta Lucky Američana Bryona Ehrharta. Přitom jde o stroj navržený expertem na rychlost Juanem K, je vybavená naklápěcím kýlem a má ponor 7 metrů! Cílovou čáru protnula půl hodiny po dvojici nejrychlejších jachet IMOCA. Fastnet přitom Lucky točila první s náskokem 7 mil na v té chvíli vedoucí Paprec Arkea. Plavba od Fastnetu do cíle však byla plně v režii foilujících lodí, které Lucky předehnali na půli cesty u Scilly Islands.

Foily na offshore jachtách jsou tu sice s námi už více než jedno desetiletí, ale stále jsme ve stadiu objevování. Alespoň my diváci. Jachty s foily jsou neuvěřitelně rychlé, dnes atakují hranice, které byly o 10 let zpět na hraně možností stejně velkých trimaranů. Vedoucí duo při plavbě k Fastnetu často dosahovalo rychlostí mezi 15 a 18 uzly, od Fastnetu do cíle to byl v příznivém větru daleko přes 20 průměr a maxima kolem 35 uzlů. Pro amatérského jachtaře obtížně představitelné.

Souboj na čele

Celou první polovinu trati vedl startovní pole IMOCA tým Paprec Arkea (Richomme/Elies). Richomme je přitom ve třídě IMOCA nováčkem. Jedná se však o velký talent, který například své starty ve třídě Class 40 měnil pravidelně ve vítězství. Nyní s novou lodí dokazuje, že stejně nebezpečný bude i ve třídě IMOCA.

Návrat od Fastnetu ale dostal do hry tým Macif (Dalin/Bidégorry). Odehrával se tak souboj, který se může za rok zopakovat při Vendée Globe. Rozhodujícím okamžikem, kdy šel Macif dopředu, se stala plavba kolem Channel Islands. Zde se dostal Macif dopředu a do cíle už vedení udržel. Paprec Arkea zaostal o 4 minuty. O necelou půlhodinu zaostal za vítězem tým For The Planet (Goodchild/Koch).

Na 5. místě doplula první žena Samantha Davies, která závodila ve dvojici Nico Lunvenem.

Prysmian

Nás nejvíce zajímal italský tým Prysmian, za který spolu s Giancarlo Pedotem závodil náš Milan Koláček. Od Fastnetu až do cíle předváděl krásnou stíhací jízdu, ve které si polepšil a v celkovém pořadí skončil na 14. místě. Dvojnásob tak mrzí ztráta, ke které došlo před Fastnetem. Prysmian jistě mohl atakovat první desítku.