Tři největší nepřátelé plachet
Daniel Vodička

Tři největší nepřátelé plachet

Jací jsou tři největší nepřátelé plachet? Životnost jim můžete prodloužit, nebo jim jí také zkrátit na minimum. Záleží jen na vás, jak se k nim budete chovat. A nejde o malé částky…

V životě plachet jsou věci, které neovlivníme. Stárnou. Stejně jako stárne váš pes, vaše kočka a, i když to někdy překvapí, jako stárneme i my. Na druhou stranu, i my můžeme být ve čtyřiceti se zdravím na huntě, nebo tu můžeme strašit do sta.

UV záření

Největším nepřítelem plachet je UV záření. Používáme-li plachty, nic s tím nenaděláme. Jedinou možností by bylo jezdit na plachty jen pod mrakem. Bylo by to zvláštní…

Co ale můžeme udělat, je vždy při nepoužívání plachet je pečlivě před UV zářením chránit. U rolovací geny je to snadné, u hlavní plachty nestačí jen ji spustit do lazy bagu, ale také tento zapnout.

Flatrování

Flatrování nedělá materiálu dobře. V dobách, kdy osobní automobily měly ještě antény na rádia, bylo možné si na anténu přidělat kus dakronu a zkoušet, jak dlouho vydrží. Dnes je to se simulátory opotřebení plachty horší. Není, jak testovat.

Snažte se zabránit flatrování. Plachtu je třeba vždy správně vytrimovat. To prodlužuje její životnost. Všímejte si také flatrování zadního lýku plachty. Pokud se tak děje, je třeba dotáhnout leechline. Tím nejen prodloužíte plachtě životnost, ale také zrychlíte. Tedy dva v jednom.

Plujete-li na motor s vytaženou hlavní plachtou za bezvětří, snižujete její životnost.

Povolit napětí

Také stálé napětí materiálu plachty neprospívá. Pokud jste za plavby výrazně zvyšovali napětí ve spodním lýku hlavní plachty, ve výtahu rolovací hlavasky, nebo ve výtahu rolovací geny, po skončení plavby je mírně povolte.

Jsou to jen maličkosti, které má v ruce každý z nás, ale pomohou.

Na horu