Taky závod přes Atlantik aneb Příště raději letecky
Svéráznou kondiční přípravu zvolila parta britských vojáků sloužících na ponorkách Královského námořnictva. Intenzivní trénink trval 35 dnů, čtyři hodiny a 30 minut. Právě tolik času zabralo pětici ponorkářů překonat trasu mezi La Gomerou na Kanárských ostrovech a karibským ostrovem Antigua, neboli trať závodu World´s Toughest Row. Ano, jde skutečně o veslařský závod.
Podnik s všeříkajícím názvem Nejtěžší veslařský závod světa má zhruba 2600 mil. Jako první do ostrovního přístavu English Harbour dorazila veslice Captain Jim pětičlenné posádky HMS Oardacious. Britští submariňáci porazili 36 dalších lodí. Kaptain Matt Main, řekl, že závod byl opravdu těžký, čemuž v redakci LN věříme. „Je to opravdu dlouhá cesta. Veslování nedoporučuji, zkuste raději letadlo,“ uvedl v cíli. „Zažili jsme krásné chvíle, skvělou zábavu, ale i těžké momenty, kdy jsme měli pocit, že vůbec nepostupujeme, že to nikdy neskončí,“ dodal.
Posádku tvořili další důstojníci, vesměs námořní inženýři ve věku 37-40 let. Veslovali ve směnách - po dvou a půl hodinách u vesel následoval 90minutový odpočinek v malých kajutách na přídi a zádi. Každý den spálili kolem 5 000 kalorií (více než dvojnásobek běžného výdeje dospělého člověka). K jejich povinnostem patřila též péče o trup, z nějž museli seškrabovat mořský život, aby je nebrzdil. Korýši a další kolonizátoři jsou schopni trup zpomalit až o půl uzlu, což je vzhledem k průměrné dosažené rychlosti Captaina Jima 3,5 uzlu celkem znatelné.
Světový rekord zůstal nepřekonán, posádka HMS Oardacious ale dosáhla nejrychlejšího času ze všech vojenských posádek - a je také prvním pětičlenným týmem, který získal titul (závod obvykle vyhrávají čtyřčlenné týmy kvůli váhové výhodě). Z trackeru WTR je patrné, že zatímco ponorkáři slavili v cíli, nejpomalejší část jejich soupeřů byla sotva v polovině trasy.