Stačí na kosatky hrst písku?
Jan Koukal

Stačí na kosatky hrst písku?

Setrvalý výskyt informací o útocích kosatek na lodě v atlantických vodách nejen u Pyrenejského poloostrova vede řadu posádek k úvahám, jak se těmto atakům vyhnout nebo je pokud možno bez újmy na zdraví všech zúčastněných odvrátit. Případ švédské jachty Wilma ukazuje, že možná stačí něco tak prostého, jako je pytel s pískem na palubě.

Fakt, že kosatky mají na jachty a jejich posádky často spadeno, je dobře znám všem čtenářům Lodních novin. V posledních měsících se celkem pravidelně objevují zprávy o útocích těchto kytovců na plachetnice v blízkosti portugalských vod. Posádky se pro případ napadení vyzbrojují různě, nejčastěji pyrotechnikou či harpunami, „ostří hoši“ se pak nezdráhají bránit se střelnými zbraněmi.

Švédský pár na palubě jachty Colin Archer zvané Wilma se na plavbu podél portugalského pobřeží na konci října připravil jaksi více v souladu s přírodou. Na radu místních rybářů si pro případ konfrontace s kosatkami na palubu vzal pár pytlů s jemným pískem, jež pak byly v kokpitu připraveny k rychlému použití.

Když letos 29. října v časných ranních hodinách skutečně došlo k útoku skupiny kosatek a první rána otřásla trupem, Švédové nejprve nastartovali motor, aby velryby vyplašili. Po druhé ráně začali sypat písek přes záď do vody. „Sami jsme tomu nemohli uvěřit, ale útok okamžitě ustal a kosatky zmizely. Rybáři nám řekli, že velryby se instinktivně vyhýbají písčité vodě, aby si chránily dýchací otvory,“ řekla německému Yachtu Helena Norbergová.

Nelze vyloučit, že důvod „složení zbraní“ ze strany kosatek byl jiný. Nicméně rybářské zkušenosti nebývají vycucané z prstu, zde jsou navíc podložené racionálním vysvětlením a jejich recept na palubě švédské lodi ihned zafungoval. Je tedy možné, že na kosatky stačí takto prostá obrana.

Výše uvedené však nelze brát jako doporučení, jímž je vhodné se řídit. Každý nechť svou jachtu brání prostředky, které uzná za vhodné a které jsou v souladu s námořní legislativou.

Na horu