Šok, který zabíjí
Daniel Vodička

Šok, který zabíjí

Spadnete-li během zimní či jarní plavby přes palubu, nebude to podchlazení, na co nejspíše zemřete, ale šok. Šok ze studené vody. Jak se bránit?

Mnozí se vydávají na moře v záchranných vestách, aby v případě nehody prodloužili na maximum šanci na záchranu. Nemusí to pomoci, protože smrt může přijít již v prvních minutách.

Při brzké jarní plavbě na severu Jadranu se můžete setkat s mořem o teplotě kolem 10°C. Při této teplotě vody nastává skutečné podchlazení asi za 30 minut. Plavání může být obtížné již po 20 minutách. Na vytažení z vody je tak čas. Není ho mnoho, ale zdá se, že je…

Ledová voda na obličej

Tato teplota je však hluboko pod akceptovanou prahovou hodnotou šoku. Je pravděpodobné, že náraz ledové vody do obličeje způsobí nedobrovolné zalapání po dechu. Je těžké se tomu vyhnout. I pro dobrého plavce.

Zkušenosti z chladné vody

Dnes mají mnozí zkušenosti se zimním plaváním v přírodě ve vodě, jejíž teplota dokonce klesá k bodu mrazu. Ti vám potvrdí, že je velký rozdíl vlézt do vody a plavat s hlavou nad hladinou a ponořit hlavu do takto chladné vody. Tendence lapat po dechu přichází okamžitě.

Šok

Šok ze studené vody je znám od 70. let. Na rozdíl od skutečné hypotermie, která je důsledkem poklesu teploty těla po dobu desítek minut až hodin, je šok způsobený studenou vodou okamžitý. Pád do ledové vody po hlavě hrozí jedním z nejzávažnějších šoků. Odhaduje se, že 20 procent obětí zemře během 2 minut.

Proč

Základním reflexem při pádu do studené vody je prudký výdech a okamžité lapání po dechu. Máte-li hlavu pod vodou, může to mít fatální následky. Dokonce i s automatickou vestou se hlava při zakopnutí na palubě a pádu přes palubu ponoří do hloubky kolem 1,5 m pod vodu, než se znovu dostane nad hladinu. Pokud se neutopíte ihned, objevíte se na hladině lapajíce po dechu a nebudete schopni plavat. K utonutí obvykle dojde za méně než minutu. Po počátečním nádechu následuje několik minut hyperventilace, která znemožňuje jakoukoli fyzickou námahu.

Dalším nebezpečím je okamžité a masivní zvýšení srdeční frekvence a krevního tlaku. Může způsobit srdeční selhání i u jinak zdravých jedinců. Dalším důsledkem je nemožnost jasného myšlení.

Reakce mohou při pohledu zvenčí připomínat paniku. Mezi oběti však jsou i zkušení námořníci a výborní plavci, kteří nejsou náchylní k panice. 

Přežijete-li první kritické sekundy, přijdou tradiční problémy spojené s pobytem ve studené vodě. Podchlazení a nemožnost plavání přichází za 5-20 minut, což je výsledek selhání kontroly svalů. Při absenci vesty následuje utonutí. Smrt ze skutečné hypotermie trvá podstatně déle, nejméně 30 minut ve velmi studené vodě až několik hodin v chladné vodě.

Obrana

Základem je zabránění pádu přes palubu. Ven z kokpitu se vydáváme jen v nezbytných případech a jsme vždy přivázání. Správně přivázáni, abychom nemohli spadnout přes palubu. Pokud je nutné se vydávat na příď v extrémně bouřlivém a chladném počasí, není od věci si vzít suchý oblek. Pokud ho tedy máte k dispozici. Suchý oblek ve vodě zajistí, že se k našemu tělu voda nedostane. 

Výhodou jsou i nepromokavá oblečení s těsnými gumovými lemy na rukávech a kolem krku (spray top) Voda sice do něj nateče, ale nemá šanci se vyměňovat, tělo si jí ohřeje a situace je mnohem lepší.

I běžné žluťáky s dotaženými rukávy a nohavicemi jsou lepší než nic. Ze stejného důvodu. Voda nemůže kolem těla cirkulovat a ohřeje se. A každá vrstva ve spod je další pomůckou.

Je důležité o riziku šoku vědět, proti nebezpečné situaci dělat maximum a pokud už k náí dojde, snažit se zachovat jasnou hlavu. Ta vám může pomoci přežít. 

 

Na horu