Proč je příliš teplé moře pro jachtaře nebezpečné
V posledních letech stále stoupají teploty Středozemního moře. I letos jde o hodnoty rekordní. Proč je tento stav pro jachtaře nebezpečný?
Extrémní teplota moře znamená větší nebezpečí silných bouřek. Bouřky jsou pak pro jachtaře zdrojem problémů, pojistných událostí, zkažených dovolených. Proč má vyšší teplota moře na bouřky vliv?
Bouřky potřebují energii
Aby se mohly dít divoké jevy, kterých jsme při bouřkách svědky, musí mít bouřky dostatečný přísun energie. Ale kde ho vzít? Kde se bere energie, kterou bouřky tak plýtvají? Důležitou roli zde hraje voda.
Vyšší teplota, více vody v atmosféře
Čím je vyšší teplota vzduchu, tím větší je množství vody v plynném skupenství, které může být ve vzduchu obsaženo. Udáme si dva příklady. Při běžném tlaku vzduchu může být v 1 m3 vzduchu o teplotě 10°C obsaženo maximálně 9,4 g vodní páry. Stoupne-li však teplota vzduchu na 25°C, je maximální množství vodní páry ve vzduchu obsažené 23 g/m3. Co by se stalo, kdyby to bylo více? Vodní pára by kondenzovala do kapalného skupenství.
Říká se tomu stav nasycení. Uvedeme jednoduchý příklad. Máme hrnec vody a rozpouštíme v něm cukr. V jednu chvíli se již více cukru ve vodě nerozpustí. Dosáhli jsme stavu nasycení. Pokud ale zvýšíme teplotu vody, můžeme pokračovat v rozpouštění cukru, vejde se nám ho do vody více. To samé se děje s vodní parou a se vzduchem.
Voda, pára, no a co?
Co má co společného výše uvedené s bouřkami? Co to tu meleme, jaké gramy vody?
Představte si, že chcete na sporáku vyvařit kilogram vody. Aby se zvyšovala její teplota, musíme pod ní pořádně zatopit. Dodáváme energii a roste teplota vody. Nakonec už dosáhne teploty varu, ale stále ještě se nemění všechna v páru. Teplota už nestoupá, ale voda je stále vodou. Navzdory tomu, že pod ní topíme. Musíme přidat 2256 kJ tepla na 1 kg vody, aby všechna voda změnila své skupenství na plynné. Říká se tomu měrné skupenské teplo varu.
Bude-li pára opačně měnit skupenství na vodu, toto teplo se zase uvolní.
Proč je to důležité?
Čím více je ve vzduchu obsaženo vody v plynném skupenství, tím více energie se může uvolnit, když se toto skupenství změní na kapalné. Čím teplejší je moře, tím teplejší je i vzduch a tím více zásoby energie je ve vzduchu obsaženo. A tím silnější mohou být bouřky.