Norské námořnictvo hlídá ropné a plynové zařízení
Norský plyn a ropa jsou dnes pro Evropu důležitější, než kdy dříve. Po poškození plynovodů Nord Stream výbuchy, by se mohlo stát poničení norské infrastruktury hlavní ruskou zbraní v boji na Ukrajině.
Ruská strana sice vehementně kroutí hlavou, když se začne mluvit o vinících poškození Nord Stream, ale stejně vehementně odmítala přítomnost svých vojáků na Krymu, či invazi na Ukrajinu. Ruské vedení je živoucí ilustrací lží. A zla…
To jsou důvody, proč Norsko nasadí svou armádu na ochranu svých ropných a plynových zařízení před možným útokem. Norsko je nyní největším evropským dodavatelem plynu a předním světovým dodavatelem ropy. Má více než 90 pobřežních ropných a plynových polí, z nichž většina je napojena na síť plynovodů o délce asi 9 000 km.
NATO a Evropská unie zdůraznily potřebu chránit kritickou infrastrukturu a varovaly před „robustní a jednotnou reakcí“, pokud by došlo k dalším útokům.
Norský úřad pro bezpečnost v pondělí vyzval k větší ostražitosti před neidentifikovanými drony , které byly spatřeny v blízkosti norských pobřežních ropných a plynových plošin, a varoval, že mohou představovat vážné riziko.
Vojenský expert Tor Ivar Stroemmen již dříve uvedl, že bezpečnost ropného sektoru severské země je laxní. „Norská vláda si musí uvědomit, že zdaleka nejdůležitějším strategickým objektem v celé Evropě je nyní dovoz energie nebo plynu z Norska.“ řekl docent na Royal Norwegian Naval Academy. "Pokud by byly tyto dodávky omezeny, zastaveny, nebo sníženy o velké množství, způsobilo by to úplnou energetickou krizi v Evropě."
"Nikdy nemůžete plně zabránit sabotáži proti 8800 kilometrům potrubí, to je nemožné," řekl Stroemmen, ale dodal, že koordinovaná akce by mohla potenciálním sabotérům ztížit provoz.
I mírumilovní Norové si musí uvědomit, že vedení Ruska udělá cokoli aby zvítězilo. Nebo aby dosáhlo čehokoli, co je možné vítězstvím nazvat. Jiná cesta, jak přežít, pro něj není.