Nebezpečný uzel na laně
Stalo se vám někdy, že jste odplouvali od mola, kde jste stáli zádí, a v nejméně vhodnou dobu se na uvolňovaném vyvazovacím laně udělal uzel a lano se zaseklo v kruhu na mole? Nepříjemná situace, při které snadno dojde ke škodám.
Co dělat proto, aby se už neopakovala? Je to jednoduché. Stačí minuta navíc a nedělat chyby.
K uzlu na laně může dojít ze dvou důvodů. Obvykle je na vině nedbalost. Před vypouštěním lana si posádka lano nepřerovnala v ruce a nevšimla si tak uzlu, který na zabordeleném laně vznikl. K zauzlování však může dojít i tehdy, když se konec lana nešťastně zavlní a uzel je na světě. To se však stává zřídka.
Aby k nebezpečné situaci nedošlo
Vždy je třeba se před vypuštěním lana přesvědčit, jestli není zauzlované. Proto si dlouhý konec lana znovu smotám v ruce, abych měl jistotu.
Je tu ale ještě jedno lepší řešení. Obvykle máme navrchu vazáku uvázán delší konec lana. To je pak ten, který uvolňujeme. Udělejte to opačně. Než budete odplouvat, lano převažte. Dlouhý konec uvažte vespodu a kratší konec navrchu. Riziko zamotání minimalizujete.
Aby nedošlo k vytvoření uzlu při zavlnění lana, vypouštěné lano kontrolujeme v ruce. Necháme si ho proběhnout v ruce a tím případnou vlnu tlumíme.
Kdyby přesto došlo k vytvoření uzlu, mějte ihned připravený k odvázání druhý konec lana. Je lepší se pro lano později vrátit než nechat lano, aby loď strhlo zpět. To může mít mnohem horší následky.
Pokud chcete vědět, jak se v přístavech a marínách vyhnout nebezpečným situacím, přijďte 27. března v Praze na přednášku o přístavních manévrech.