Může se Čech stát námořníkem?
Daniel Vodička

Může se Čech stát námořníkem?

Nemusíte žít zrovna u moře, abyste se mohli stát námořníkem. V dnešní době se dokonce námořníci z celého světa přepravují letadly do různých koutů světa, jen aby se mohli nalodit na svou loď. Proto, když se budete chtít stát jedním z nich, rozhodně nezáleží na tom, jestli vaše země má nebo nemá přístup k moři. Jako například dva studenti z České republiky Jan a Jakub, kteří se rozhodli stát se námořníky. Vybrali si proto Námořní akademii ve Štětíně u severního pobřeží Polska a právě zahájili svůj první rok studia navigace v anglickém jazyce.

Jan Plachý – Lidé se mě často ptají, proč jsem se rozhodl studovat námořní akademii, když naše republika nemá přístup k moři? A proč bych nemohl? Jako kluk jsem jednoduše hltal všechny knihy s námořní tématikou a k moři mě to tak nějak táhlo (všichni známe to podivné svrbění někde hluboko uvnitř nás). Důvodů, proč jsem si vybral právě Námořní akademii ve Štětíně, je celá řada jako například cena, vzdálenost od českých hranic nebo krásné prostředí. Škola mi hned od začátku vycházela vstříc a mně najednou došlo, že se to opravdu děje, a to, co se zdálo téměř nedosažitelné, bylo najednou skutečné. Nyní jsem tu a vybírám si další směr, kterým popluji jako navigátor. Myslím, že je velká škoda, že je v České republice tak malý zájem o studium s námořní tématikou. Moře a oceány zabírají téměř 71% naší planety a nabízejí svou náruč všem, kdo mají zájem objevovat všechny prozkoumané i neprozkoumané zákoutí a objevit jejich krásu. Prvním krokem může být právě námořní univerzita a já si vybral Námořní akademii ve Štětíně.

Jakub Ondrej – Já jsem se k této Akademii dostal jako slepý k houslím. Začalo to pro mne jako pouhá brigáda v Praze na malých loďkách, tam jsem teprve zjistil, že tato cesta pro mne má význam a že v tomto chci pokračovat, po průzkumu jsem přišel na tuto Akademii, která mne velice zaujala už jen kvůli poloze, krásné lodi, kterou Akademie disponuje, a cena je velice přijatelná za to, co zde všechno podstoupíme. Společně s mezinárodním oddělením jsme vyřešili vše, co bylo potřeba a teď je to pouze na nás.

Pokud jste obdobně jako Jan a Jakub někdy uvažovali o tom, že se stanete námořníky, bylo možná vhodné tento vnitřní hlas poslechnout. Práce na moři není obyčejné zaměstnání a určitě se nehodí pro všechny. Má své klady a zápory. Ale pokud byste chtěli při práci cestovat po světě, a přitom dobře vydělávat, a to nejlépe hned po studiu a tak, abyste si mohli dovolit dům, auto, měsíční dovolenou v tropech, pak je to práce právě pro vás!

Image

Námořní akademie ve Štětíně v číslech:

  • 75 let tradice, moderní laboratoře, simulátory a školní loď
  • 5 fakult (navigační, mechanická, techniky a ekonomiky dopravy, mechatroniky a elektroniky, informatiky a telekomunikace)
  • 3 studijní obory v angličtině (navigace, mechanika a stavba strojů, doprava)
  • 17 studijních oborů v polštině
  • 2750 studentů celkem, z toho 30% žen
  • 400 zahraničních studentů ze 20 zemí (z toho více než deset z Česka a Slovenska)
  • 5000 Kč – možná výše studijního stipendia
  • 1420 Kč – měsíční školné za studium v angličtině
  • 2100 Kč – měsíční náklady na ubytování na koleji v centru města
  • 15 sportovních oddílů, pěvecký sbor, bazén, střelnice
     

Více informací pro zájemce o námořní studium: www.marine-edu.com

Image

Článek je komerčním sdělením

Na horu