Kontrolujte si na charterové jachtě hloubkoměr, jinak…
Daniel Vodička

Kontrolujte si na charterové jachtě hloubkoměr, jinak…

Přebíral jsem charterovou jachtu od pracovníka, kterého znám. Na závěr obligátní kontrolní otázka: „Od jaké hladiny ukazuje hloubkoměr?“ První den jsem se s jeho odpovědí spokojil…

Jeho odpověď zněla: „Od kýlu. Majitel si to tak přeje.“

Přání majitele, je přání majitele, o tom žádná.

V posádce jsem měl děti, které toužily po tyrkysové vodě, ve které by se mohly potápět. V úžině před Muline na Ugljanu jsem tedy na kotvu najížděl ke břehu, aby voda byla na pohled co nejtyrkysovatější. S vědomím, že hloubka na přístrojích je pod kýlem.

Ale nezdálo se mi to. Dno jsem viděl příliš dobře. Buď byla voda extrémně čistá, nebo kecal hloubkoměr. Při koupačce a pohledu pod kýl byl obviněn hloubkoměr.

Vnořil jsem se do menu přístrojů, hledal nastavení a offset. Našel jsem a nesrovnalost byla vyjasněna. Hloubka na přístrojích byla nastavena od hladiny. Tedy tak, jak je to správné.

Majitel jachty si přál hloubku od kýlu. Pracovníci charterové společnosti mu vše nastavili podle přání a z toho nadále vycházeli. Některý z hostů však přístroje přenastavil a správně změnil offset tak, aby ukazoval hloubku od hladiny.

Pokud vám pracovník charterové společnosti tvrdí nesprávné nastavení hloubkoměru, ještě to neznamená, že vám lže. Jen neví, že nemluví pravdu.

A je jen na vás, jak si hloubkoměr nastavíte. Najedete-li na dno a budete-li následně tvrdit, že byl špatně nastaven hloubkoměr, ze své hlouposti se nevyviníte. Vy jste skipper, odpovědnost je na vás.

Na horu