King Jean popáté v cíli Vendée Globe. Bylo to naposled?
Daniel Vodička

King Jean popáté v cíli Vendée Globe. Bylo to naposled?

Jean Le Cam popáté doplul do cíle Vendée Globe na 20. místě. Navzdory prasklému přednímu stěhu, navzdory ne vždy kooperujícímu počasí a koneckonců i navzdory 66. narozeninám, které se už blíží.

Za mysem Horn bojoval o 13. místo, ale nakonec ho prasklý stěh a následné bezvětří v jižním Atlantiku odsunuly až na 20. příčku.

Celý svět, celou Země - kouli obeplul za 85 dnů 15 hodin a 51 minutu. Za necelé tři měsíce zvládl sólovou plavbu, která ještě na začátku 20. století trvala velkým plnoplachetníkům téměř rok.

Teoretickou vzdálenost 23 906 námořních mil uplul průměrnou rychlostí 11,36 uzlu. Ve skutečnosti uplul 27 978 mil. Jeho průměrná rychlost na této trati byla 13,61 uzlu. Pro srovnání výkon Charlieho Dalina. Na teoretické trati dosáhl průměru 15,37 uzlu, skutečně uplul 27 688 mil průměrnou rychlostí 17,79 uzlu.

Ano, Le Cam byl pomalejší než Dalin, to je samozřejmé, ale také plul na lodi bez foilů.

Navíc pomalejší… Málokdo z nás dosáhl na plachetnici maximálky na úrovni Dalinova průměru, ale i Le Camův průměr je pro mnoho a mnoho jachtařů pouhým snem.

Image
Jean Le Cam po celou dobu závodu ukazoval svoje zkušenosti. Plul jednoduše, vyhýbal se silným bouřím, minimalizoval počet fyzicky náročných obratů. Před technickými potížemi v jižním Atlantiku byl na 14. místě. Pak praskl stěh a King Jean musel dvakrát na 30 metrů vysoký stěžeň. Spusťte si z osmipatrového paneláku (takový snad ani na Zbraslavi nemáme) lano a vyžímarujte po něm nahoru. V ideálním případě vám s ním bude nahoře někdo kývat. Není to snadné ani pro zdatného třicátníka.

Nakonec si přidal jednu cestu na vrchol také na severním Atlantiku.

V cíli zažil King Jean bouřlivé přivítání. Na tiskovce řekl, že je rád znovu na pevné zemi. Na druhou stranu na otázku, zda byl jeho šestý start ve Vendée Globe posledním, se přímé odpovědi vyhnul.

Otázka tedy zní: Viděli jsme King Jeana na startu Vendée Globe naposled?

Na horu