Kdy si vzít záchrannou vestu
Pokud začínáme kurz, nebo vyplouváme s novou posádkou, je dobré si nastavit základní pravidla nejenom pro fungování na lodi, ale také pro zachování bezpečnosti. Jedním z důležitých témat je pak používání záchranných vest. V námi oblíbeném Chorvatsku je standardní výbavou lodi odpovídající počet záchranných vest. Bohužel takových vest, která si někteří oblékají buď je v případě vyděšení z prvního velkého náklonu, nebo když se loď začíná potápět. Tyto polystyrenové vesty opravdu nejsou úplně vhodné k častějšímu nošení. I když se situace už v některých charterovkách zlepšuje, automatické vesty na palubě ještě nebývají úplně běžnou bezpečnostní výbavou. Zvláště ne v Chorvatsku. Přitom se jedná o klíčový bezpečnostní prvek. Samozřejmě neříkám, že je nutné chodit ve vestě ve 40°C při 5 uzlovém větru, ale bývá právě zajímavým momentem, či tématem k diskuzi, jak si na palubě nastavit režim používání vest.
Osobně vycházím z doporučení, které jsme dostali během přípravy na RYA instruktory v Anglii. Pokud sami občas nevíte, dá se tedy zhruba vycházet z následujícího. Podotýkám, že je to více vztažené na chladné a proudící vody Anglie, ve Středozemí to můžeme upravit pro dané podmínky. Obecně se doporučují tyto následující pravidla:
- Vestu si vezmu kdykoliv, kdy to nařídí kapitán
- Kapitán je člověk, který je zodpovědný za bezpečnost posádky i bezpečnost plavidla. Pokud tedy vyhodnotí, že budou mít všichni vesty, mělo by se to respektovat.
- Vestu si vezmu kdykoliv, kdy cítím vlastní potřebu ji mít
- Každý člen posádky si samozřejmě kdykoliv během plavby může vyhodnotit, že si vestu oblékne. I toto by se mělo respektovat. Každý máme jiné vnímání situace, jsme jinak zdatní plavci, máme jinou pohybovou koordinaci po palubě. Tedy, i když se někdo rozhodne nosit vestu celou dobu, neměli bychom to zesměšňovat. Pro představu, samozřejmě v jiných podmínkách v Anglii (teplota vody, proudy) je častou praxí, že vestu si oblékám ještě před tím, než vkročím v přístavu na molo. Probírá se to v rámci základního kurzu Competent Crew.
- Vestu si obléknu kdykoliv za snížené viditelnosti
- Za sníženou viditelnost se nepovažuje jenom mlha, která není v Chorvatsku tak běžná, ale hlavně plavba v noci. Tedy pokud se chystáte na noční plavbu, zvláště na otevřené moře, měla by být vesta samozřejmostí.
- Refování
- Pokud se chystáme refovat plachty, je to dobrý moment k tomu si obléknout záchranné vesty, pokud je již nemáme. Dá se očekávat, že podmínky se můžou zhoršovat. Často je také potřeba, aby některý člen posádky došel během refování ke stěžni. Měli bychom myslet na jeho bezpečnost. Neměla by tedy chybět vesta a harness. Tento příklad se dá v Chorvatsku aplikovat poměrně dobře. Jasně odkáže na moment, kdy si vesty obléknout. Je prostě dobré být připraven a určitě nechceme během refování a zhoršujících se podmínek ještě řešit to, že někdo spadl do vody bez vesty.
Berme tento seznam jako doporučení, zvláště když si nejsme jistí, jak režim nošení vest na palubě nastavit.