Kanárské ostrovy
Pokud již máte nějaké jachtařské zkušenosti, máte propluté Chorvatsko, nebo Řecko, Kanárské ostrovy mohou být další zajímavou výzvou vaší jachtařské kariéry. Souostroví, které leží v Atlantiku, západně od Afriky je výbornou jachtařskou destinací. Ostrovy jsou od sebe vzdálené podobně jako některé ostrovy v Řecku, tedy většinou mezi 40-60 NM. Vlny Atlantiku a zesilující vítr mezi ostrovy jsou zajímavou výzvou, ale krásné ostrovy, zátoky a městečka skvělou kompenzací, když se na plavbu dobře nachystáte.
Počasí bývá většinu roku stabilní, převládají severní a severovýchodní pasátové větry.
My jsme vždy vyplouvali z Tenerife, které jé výhodné leteckou dostupností z Prahy. Na ostrov se většinou dostanete s jedním přestupem v Barceloně, nebo v Miláně. Infrastruktura je na ostrově výborná, není problém si půjčit auto, nebo dojet na nákup.
Vydat se můžete na severní ostrovy Gran Canaria, Fuerteventura a Lanzarote. Ostrovy jsou více písečné, sopečné a kamenité a jsou rájem surfařů.
Naopak jižní ostrovy s překrásnou La Gomerou s vavřínovým pralesem a La Palmou jsou více zelené a živé. Na objetí severní i jižní části je dobré počítat určitě se 14denní plavbou s delšími přeplavbami. Pokud chcete dovolenkovější variantu, je lepší lokality rozdělit. Za týden se dá krásně doplout z Tenerife do San Sebastian na La Gomeře, do Santa Cruz na La Palmě a zase zpět. Stihnete krásné přeplavby i poznávání vnitrozemí.
Maríny jsou zde výborně vybavené, kotví se pomocí mooringů. Vždy si musíte domluvit příjezd přes VHF, nejprve s port control a poté s marínou. Často také musíte po připlutí absolvovat celní odbavení, vzhledem k tomu, že jsou ostrovy často první nebo poslední zastávkou před přeplutím Atlantiku.
Na co je dobré si dát před vyplutím však pozor, jsou tzv. Wind Acceleration Zones. Jedná se o trysky mezi ostrovy, kde se zrychlí vítr okolo vysokých hor. V těchto zónách může vítr zesílit až o 15 – 20 uzlů, než je v předpovědi a než fouká na otevřeném moři. Je proto dobré se na průjezd těmito zónami včas připravit a zarefovat plachty. Zóny jsou v pilotech dobře vyznačeny a charterové společnosti vás na ně budou často upozorňovat.
Kanárské ostrovy jsou již považovány za přílivovou oblast. Výška přílivů je většinou kolem 2-2,5 metru. Na to je třeba dávat zvláště pozor při kotvení v zátokách, nebo u vjezdových mol a zdí, které nejsou pohyblivé.