Jak si užít klidné noci na palubě
Kvílející meluzína, údery výtahů do stěžně, šplouchání vln, tupé rány, dunění. Zvuků, které znavené posádky v zakotvených lodích okrádají o spánek, je celá řada. Čtenáři německého magazínu Yacht dávají tipy, jak si užít klidnou noc na lodi.
Prvním tipem, zaslaným Ulrichem Langem z Kielu, je instalace improvizovaného vlnolamu na záď. Pomůže v případě, že trup lodi má takový tvar, že i malé vlny šplouchající o záď dokážou znepříjemnit noc spáčům v záďových kajutách. Zvuk vln potom připomíná dosti hlasité bušení. Proto je dobré vlnu rozbít dříve, než dorazí k zádi. Ideální je vzad vysunutý fendr. Pokud není žádný k dispozici, protože jsou všechny vyvázané na bocích lodi, dá s improvizovat. Lang doporučuje srolovanou pěnovou karimatku, do níž se nožem vyříznou díry, protáhne se jimi lano, jehož oba konce se přivážou k relingu či záďovým vazákům a protáhne se pod trupem na zádi s karimatkou vytrčenou za zrcadlo. Údajně to výrazně pomohlo nočnímu klidu.
Ticho v takeláži
Rámus výtahů narážejících o stěžeň ruší spánek všech v maríně. Je to sice námořnický kolorit, ale když kvůli němu půlka maríny nezamhouří oka, výrazně to zkazí dojem z dovolené a neprospívá to „sousedským vztahům“ u mola. Nemluvě o zbytečném opotřebovávání lan a v případě drátěných výtahů i stěžně. Steffi von Wolff doporučuje svázat výtah spinakeru s výtahem spinakerového pně do jedné smyčky, protáhnout jí další výtahy a pevně ji přivázat k vazáku.
Klid na bóji
Další tip se týká kotvení na bóji. Manfred Hofinger má častou zkušenost s rušivým hlukem na boku, když za bezvětří dochází ke kontaktu boku přídě s kotevní bójí. Nejjednodušším řešením je podle něj napínací guma s háky na obou koncích. Ty se připevní k bóji a kotevnímu kování. Bóje je udržována v pevné pozici vůči přídi a nenaráží do boku lodi.