Češka vila na Visu prodána?
Jistě znáte „Českou vilu“ vlevo na vjezdu do zátoky přístavu Vis. Na parádním místě zde stojí vila, která byla svázána s Československem. Nyní byla prodávána, jedna nabídka přišla, ale je to celé divné.
Na poloostrovu Sveti Juraj si postavila v 19. století bohatá rodina Topić z Visu letní vilku. Později změnila majitele a nakonec se dostala do českých rukou. Byla přestavěna, aby se zvýšila ubytovací kapacita a na Vis se jezdili rekreovat turisté z Československa. Mezi válkami si zde museli žít parádně.
Přišla válka. Italové převzali vládu nad Dalmácií. Když to ve třiačtyřicátém roce Taliáni zabalili, Vis se stal partizánskou pevností, která sloužila i jako nouzové letiště pro spojenecká letadla. Na ostrov občas zavítal i tehdejší velitel odboje Josip Broz Tito, který relaxoval i v České vile. Nedaleko vily je na poloostrově také malý hřbitov, na kterém jsou pohřbeni britští letci, kteří nepřežili návrat z bombardování rumunských ropných polí za druhé války.
Po válce se situace změnila, z naší organizace vlastnící vilu se stalo ROH. Vztahy s Jugoslávií, která byla Stalinovi trnem v oku, se zhoršily. Vila stála dál, jen místo ROH spadla do rukou jugoslávské armády. Ta zde hospodařila až do roku 1989 a na vile to bylo vidět. Po odchodu vojáků chátrala atraktivní stavba dále.
Nyní chorvatská vláda dala vilu na prodej. Minimální prodejní cena byla 32 121 725 HRK. Nabídka přišla jediná a to na 32 300 000 HRK od firmy Philip Vermeulen doo z Visu. Nejde zrovna o místní jméno.
Tato firma patří stejnojmenné firmě z Jihoafrické republiky, jejíž vlastník sídlí v daňovém ráji na ostrově Man. Zamotaná situace.
Pro firmu to není první investice na Visu. V roce 2004 koupila na nábřeží ve Visu bývalou školu. Plánovala z ní udělat nóbl hotel. To se nepovedlo.
Další hotel měl stát v Komiži v místě zpracovatelské fabriky na ryby Mardešić. Fabrika se zavřela, zpracovatelská linka se prodala do srbského Niše a hotel… Zase nic.
Tak teď má Philip zájem o stavbu dalšího hotelu. Uvidíme, co na místě vyroste…