Absence skříněk na moderních jachtách
Interiéry moderních cruiserů jsou oproti starším jachtám mimořádně prostorné, vzdušné, světlé, pohodlné. Je tu však jedno ale. Až na výjimky nabízejí minimum místa na uložení nezbytností potřebných během delšího pobytu na palubě.
Vlezete na veletrhu v Düsseldorfu (ano, už za pár dnů) do nové jachty a určitě vás uchvátí prostorem, který poskytuje. Veliký, široký, rozměrný salón. Vypadá to fantasticky. Na první pohled mnohem větší než stejně velká jachta před 10 lety. Je však třeba myslet také na praktičnost. A v té chvíli si všimnete, že v salonu chybí skříňky. Někdy jich je jen málo a jindy chybí docela.
Proč ne skříňky
Foto P. Szamer
Starší sedmatřicítka od Hallberg Rassy s praktickým interiérem i pro dlouhý pobyt na palubě.
Proč v moderních jachtách skříňky chybějí? Důvodů je více. Nejprve se zmíníme o ceně. Každá skříňka něco stojí. A to se počítá…
Dále je to vnitřní prostor. Otevřený salon jachty je prostorný. Myslím, že to má značný vliv na prodej. Zúžíte-li vnitřní prostor skříňkami, opticky se výrazně zmenší. Pocitově stísněné. Dvě jachty budou stát vedle sebe. Jedna má veliký otevřený interiér, světlý a vzdušný. Druhá bude praktická. Skříňky na stěnách, vnitřek užší, méně světlý, méně prostorný. Navíc bez bočních okének v trupu. Ta první bude intuitivně přitažlivější…
Vliv ale má i tvar trupu. Boky jachet jsou dnes často v podstatě kolmé a zužují se až těsně nad vodoryskou. Dno trupu je téměř kolmé. Při tvorbě interiéru je tak možné využít celou šíři trupu. Například na sedačky v salonu. Dostaneme více podlahové plochy. Nezbyde ale prostor na… Ano, na skříňky. Na rozumné skříňky. Protože například na některých Elanech jsou v salonech skříňky, do kterých vložíte maximálně jednu knížku cestovního formátu. Pokud ji rychle připlácnete dvířky.
Co na to výrobci
Na otázku, proč skříňky v salónech jachet absentují, mají výrobci jednoduchou a bohužel pravdivou odpověď. Klienti si to tak přejí… Zde platí již zmíněné srovnání otevřeného a nepraktického interiéru a interiéru praktického, se skříňkami, ale pocitově menšího.
Ano, mají pravdu. Protože většina majitelů své jachty používá jako houseboaty, jako chaty u moře. Vydávají se s nimi na krátké několikahodinové plavby. Lehký oběd a večeře v restauraci na pobřeží. Na to není třeba praktický interiér. O delších plavbách možná dříve snili, ale dnes místo dlouhých plaveb musí trávit čas výrobou finančního zajištění nákladného cirkusu, ve kterém vedle jachty hrají svou roli nemovitosti, automobily, rodina…
Při delších plavbách
Ti, kteří si najdou čas na delší plavby, kteří tráví na otevřeném moři několik dnů, nebo dokonce týdnů, mají jiné potřeby. Nezbytné jsou dobře přístupné úložné prostory na věci denního využití a dále vysokobjemové úložné prostory na zásoby a nezbytnosti pro dlouhé plavby. Tedy na věci, ke kterým se nepotřebujeme dostat několikrát každý den.
Na věci denního využití jsou nezbytné skříňky, o kterých se stále bavíme. Tak jsou věci stále po ruce. Skříňky musí mít správnou velikost a musí být rozumně rozdělené.
Na zásoby a další věci pak slouží místa pod lůžky, sedačkami, za opěradly a pod podlážkami. Do těchto míst se na každé jachtě vejdou hromady nákladu. Nechceme se však v nich hrabat dvakrát za den.
Protože většina majitelů využívá jachty tak, jak je využívá, není mnoho důvodů, proč vyrábět praktické lodě.