100 mil? 1000 mil? Jak daleko upluje opuštěná jachta?
Daniel Vodička

100 mil? 1000 mil? Jak daleko upluje opuštěná jachta?

Opouštíte jachtu uprostřed oceánu. Na vině mohou být zdravotní problémy, špatný může být technický stav lodi. Na tom nezáleží. Jak daleko jachta dopluje? Jak dlouho bude nebezpečím pro ostatní?

Na to není jednoznačná odpověď. Jisté je, že to může být hodně daleko a hodně dlouho. Podívejme se na příklad norské jachty Troll, která byla posádkou opuštěna v říjnu 2014 nedaleko Bermud. Evakuaci vyžadoval zdravotní stav manželky skippera lodě. Nikdo z dvojice již nepředpokládal, že se s lodí ještě shledá. O necelý rok později jachtu objevilo irské letadlo 153 mil jihozápadně od Irska. Jachta sama přeplula Atlantik. Za 10 měsíců uplula více než 2500 mil směrem k domovu.
Až domů do Norska jí nebylo dovoleno doplout. Irské námořnictvo jachtu potopilo, aby nebyla překážkou pro ostatní lodě. 

11 000 mil!!!

Jiným příkladem je jachta IMOCA Hugo Boss. To už je extrém.
23. listopadu 2006 při závodě kolem světa Velux 5 Oceans 1000 mil jižně od Kapského města musel Alex Thomson opustit svoji jachtu Hugo Boss. Letos v zimě ji objevili dva kajakáři z Chile v Patagonii. Opuštěná jachta uplula 11 000 mil, než byla vyvržena na pobřeží. Celý příběh najdete zde.
Jachta tedy plula dále bouřlivým Jižním oceánem 8 – 9 let a za tu dobu obeplula půl světa. To by mohl být mezi opuštěnými loděmi rekord. 

Bezpečnost

Při opouštění jachty je třeba pomyslet i na bezpečnost druhých. Pokud není naděje na záchranu lodi, je lepší ji potopit, aby nebyla nadále překážkou. Je jasné, že se toto lépe řekne, než udělá. V krizové situaci myslíte na jiné věci, než je potápění lodě. Přesto je dobré o správném řešení vědět.
Úplným ideálem pak při opouštění jachty je spojení se s pojišťovnou, která případné potopení lodě schválí. To výrazně zjednoduší další jednání při vyplácení pojistky.

Na horu