Stane se SP80 nejrychlejší plachetnicí?
Daniel Vodička

Stane se SP80 nejrychlejší plachetnicí?

Švýcarský tým SP80 chce příští rok vylepšit světový rychlostní rekord plachetnice, který drží rychlostí 65,45 uzlu Paul Larsen a jeho Vestas Sailrocket. V přepočtu na kilometry je o rychlost 121,21 km/h.

Nejde o maximální dosaženou rychlost, ale o průměrnou rychlost na trati dlouhé 500 metrů. Paul Larsen rekord vytvořil v roce 2012. Tým SP80 chystá své rekordní pokusy na podzim příštího roku na jihu Francie.

Image
Podíváte-li se na plavidlo, které se k rekordu chystá, vkrádají se do hlavy pochybnosti, jestli jde o plachetnici. Kite velikosti 20 až 50 m2 (podle větru) bude pohánět trimaran připomínající vodoměrku s foily. Nejdůležitější bude, aby trimaran zůstal řiditelný a v kontaktu s vodou. To si vyzkoušel i současný držitel rekordu Paul Larsen, který se s Vestas Sailrocket několikrát vznesl a skončil v hrůzně vypadajících kotrmelcích.

Tým SP80 je přesvědčen, že se mu podaří prolomit před pár lety naprosto nedostupnou hranici 80 uzlů (cca 150 km/h). Technologie použité při rekordních pokusech by se mohly v budoucnu objevit i v konvenční námořní dopravě.

Grafika Tým SP80

Na horu