Velryby plejtváci u Visu (video)
Daniel Vodička

Velryby plejtváci u Visu (video)

O víkendu se v okolí Visu pohybovaly dvě skupiny plejtváků myšoků, dohromady cca 10 jedinců. Jedná se o druhou největší velrybu na světě. Návštěvu impozantních savců zachytili na video místní rybáři.

„Natočili jsme je před Komižou. Nejprve jedna skupina, která měla 3 – 5 jedinců, a po 15 minutách ještě druhá skupina, stejně početná. Video vzniklo asi 20 minut po tom, co se obě skupiny spojily,“ řekl serveru Morski Branimir Biočić.

„Přiblížily se ve směru od Lastova a směřovaly k mysu Barjaci. Když jsme je začali natáčet dronem, potopily se na nějakých 10 minut. Byly jen kousek od nás.“

Jedná se o druhé největší živočichy na Zemi. Na Jadranu se objeví jen zřídka. Patří mezi ohrožené druhy. Na Jadran se občas vydají za potravou za hejny malých sardelí (či jiné drobotě) a jinými drobnými živočichy. Průměrná délka plejtváka myšoka je 20 metrů a hmotnost 70 tun. Plavou rychlostí až kolem 20 uzlů a potápějí se do hloubky až 200 metrů. Na nádech… Pod vodou vydrží až 15 minut.

Ačkoli jsou jedinci žijící ve Středomoří menší než jejich oceánští příbuzní, přesto mohou dorůst do délky 24 metrů a do hmotnosti 50 tun.

Podle nepotvrzených informací se jednalo o akci Turističke zajedice grada Komiža k zahájení letošní jachtařské sezóny, od které si všichni slibují, že bude ještě zlatonosnější, než byla sezóna minulá. 

Na horu