Vítězství a rekord navíc
Daniel Vodička

Vítězství a rekord navíc

Vítězem Route du Rhum se stal Charles Caudrelier na trimaranu Maxi Edmond de Rothschild, který až na několik okamžiků před Azorskými ostrovy vedl po celou dobu závodu. Navíc vylepšil starý rekord závodu takřka o celý den.

Charles Caudrelier nezaváhal ani v závětří ostrova Guadaloupe, pohlídal si vedení a dojel si pro vítězství v závodě. Vedle dvou prvenství ve Volvo Ocean Race a jednom triumfu na Solitaire du Figaro tak připisuje velké vítězství v sólovém závodě přes Atlantik.

Na začátku se přitom musel psychicky vyrovnat s problémy s předčasným startem. Tým proti rozhodnutí protestoval a po přezkoumání trackerů na startovní čáře a na lodi se ukázalo, že start byl v pořádku. Nedlouho po startu také bojoval s nevolností, která byla způsobena buď alergií, nebo otravou z jídla. Mimořádně nepříjemné na rozbouřeném Atlantiku, navíc na lodi, která je extrémně fyzicky náročná.

Charles se celou dobu držel na čele také díky skvělé práci jeho weather routerů. Ve třídě Ultime je povolený weather routing ze břehu a Caudrelier měl za sebou hvězdný tým složený z amerického meteorologa Stana Honeyho (vítězství v VOR na ABN Amro), Francka Cammase (vítěz VOR na Groupama, Jules Verne Trophy, vítězství v Route du Rhum, několik prvenství v Transat Jacques Vabre), Morgana Lagraviera a Erwana Israel. Dva posledně jmenovaní jsou špičkoví offshore jachtaři, kteří mají vynikající představu, co plavba na Ultime trimaranech obnáší.

Podle Francka Cammase je plavba na 32 metrů dlouhém trimaranu tak náročná, že Caudrelier občas nebyl schopen kvůli vyčerpání pochopit celou složitou meteorologickou situaci a musel se spoléhat na rozhodnutí weather routerů.

Výsledkem týmové práce byl vedle vítězství také nový rekord závodu 6 dnů, 19 hodin a 47 minut. Rekord Francise Joyona z minulého ročníku byl 7 dnů, 14 hodin a 21 minuta. Joyonův rekord překonal také druhý v cíli Francois Gabart na SVR Lazartigue a třetí Thomas Coville (7 dnů, 6 hodin a 37 minut). Na rekordních časech je vidět posun v rychlostech nové generace lodí. Šestašedesátiletý Francis Joyon zatím svádí souboj o čtvrté místo s Yvesem Le Blevecem. Do cíle oběma zbývá 350 mil.

Další dění v závodě zde.

 

 

 

Na horu