Utržená z řetězu
Jan Koukal

Utržená z řetězu

Završení údržbových prací na 112 let staré lodi Bark Europa si jihoafrický personál suchého doku v Kapském Městě jistě představoval jinak. Při pokusu spustit loď na vodu se Bark Europa utrhla z lodního výtahu a převrátila na bok. Jeden člověk byl zraněn.

Bark Europa slouží jako cvičná loď. Již 13. června se přitom měla vydat na 53denní cvičnou plavbu na Azory. Rozsah aktuálního poškození lodi se vyhodnocuje a vlastník lodi, nizozemská společnost Rederij Bark Europa, teprve rozhodne o přesném harmonogramu znovuuvedení do provozu.

Důvodem karambolu byla závada lodního výtahu Synchrolift, jak potvrdila společnost Transnet National Ports Authority (TNPA), která suchý dok v Kapském Městě provozuje. „V době incidentu bylo na palubě plavidla 26 členů posádky a další dva lidé. Všichni byli bezpečně evakuováni, přičemž bylo hlášeno jedno zranění,“ uvedla TNPA.

Loď s ocelovým trupem byla postavena v roce 1911 v přístavišti Stülcken v Hamburku. Poprvé byla pojmenována jako Senator Brockes a investorem, který si loď objednal, byl právě městský stát Hamburk. Do roku 1977 sloužila spolkové pobřežní stráži a jako lehká loď operovala na Labi.

V roce 1986 byla převezena do Nizozemska a pod novým majitelem prošla osmiletou rekonstrukcí, během níž byla zcela přestavěna na trojstěžňový retro plnoplachetník. Od té doby slouží výcviku jachetních dovedností, účastní se přehlídek a regat.

 

Na horu